Sestrám kanoniskám sv. Augustína rehole Notre Dame sa nazbierali výročia

Rok 2017 je významný viacerými výročiami tejto rehole. 7. júna 2017 slávnostnou svätou omšou oslávili:

420 rokov
od založenia rehole sv. Petrom Fourierom a bl. Alexiou Le Clerc. Rehoľa Notre Dame sa zrodila vo vianočnú noc 1597 v Lotrinsku v dnešnom Francúzsku. Bola odpoveďou na žalostný stav vidieckych škôl, bez disciplíny a výchovných metód. Pre dievčatá na vidieku bolo vzdelanie nedostupné. Úlohou rehole bolo bezplatné vzdelávanie a výchova dievčat. Prvú školu otvorili sestry v Poussey a prvý kláštor bol v Nancy.

270 rokov
Za zakladateľku prešporského kláštora je považovaná grófka O´Neillová, ktorá pozvala sestry zo Stadtamhofu pri Regensburgu. Kráľovské povolenie usadiť sa v meste dostali sestry roku 1747. V dome grófky na Františkánskom námestí zriadili dočasný kláštor. Po dvoch rokoch si prenajali dom a začali s výstavbou. Na slávnostnom otvorení sa zúčastnila panovníčka Mária Terézia a cisár František I.

120 rokov
Pápež Lev XIII. svätorečil Petra Fouriera roku 1897. Na jeho príhovor sa stali dva zázraky: v parížskom kláštore sestra Mária Alexandria po modlitbe a priložení relikvií na choré koleno vstala úplne zdravá. Sestra Františka trpela na žalúdočné vredy. Jej stav sa zhoršil a prijala sviatosť pomazania chorých. Po modlitbe bolesti zrazu prestali a lekári konštatovali úplné uzdravenie.

70 rokov
Pápež Pius XII. blahorečil Alexiu Le Clerc roku 1947. Na jej príhovor sa taktiež stal zázrak uzdravenia. V Bratislave bola uzdravená sestra Alexia. Keď mala devätnásť rokov, vstúpila do kláštora, ale krátko nato dostala horúčku a silný kašeľ. K tomu sa pridali bolesti hrude a žalúdka. Oslabla a nevládala chodiť. Pri modlitbe sľúbila, že ak ju Matka Alexia uzdraví, bude nosiť jej meno. A naozaj bola uzdravená. Dožila sa 86 rokov.

Zdroj: www.kanonisky-nd.sk
Foto: Tomáš Benedikovič
-fc-