Zemplínčan, ktorý býva a pracuje pri pápežovi

Výnimočný dokument Zo Zemplína k pápežovi o slovenskom rehoľníkovi v službe Svätému Otcovi natočila v tomto roku vo Vatikáne RTVS. Premiérovo ho uvedú už túto stredu 5. júla o 20:40 hod. na Dvojke.

Nie je ani kardinál, ani biskup, no býva v Apoštolskom paláci. Páter Pavol Benedik, rodák zo zemplínskej obce Lastovce (okres Trebišov), je jediným Slovákom, ktorý tam kedy býval. Už desať rokov sa totiž stará o pápežskú kaplnku i vatikánsky poklad. V taliančine jeho pozícia nesie názov Custode del Sacrario Apostolico a v slovenčine správca posvätných apoštolských vecí, teda všetkého, čo je posvätné – veci k liturgii a kaplnky.

Byť pápežským sakristiánom nie je to jediné, v čom je páter Pavol slovenským priekopníkom. Aj vďaka nemu totiž v Košiciach pôsobí komunita bratov augustiniánov. V totalite emigroval a vstúpil v Taliansku do kláštora. Potom od roku 1990 navštevoval Slovensko a s P. Angelom Lemme tu po piatich rokoch založili komunitu. Neskôr sa vrátil do Talianska a ako farár pôsobil v Perugii a teraz už desať rokov vo vatikánskej sakristii. V dokumente sú zachytené nielen jeho pracovné povinnosti, ale aj každodenný život v Ríme, spomienky na jeho detstvo i jeho životnú filozofiu.

Natáčať v priestoroch, kde pracuje páter Pavol, nie je vôbec bežné, a preto bolo potrebné množstvo povolení od rôznych vatikánskych úradov, ako sú Prefektúra pápežského domu, Kongregácia pre sociálnu komunikáciu či Sekretariát pre médiá.

-fc-