Sestry saleziánky z Cremisanu zastavili múr

Žiadne násilie, ale právna vojna, ktorá bola posunutá na rozhodnutie tým, ktorí vedia, čo je spravodlivé. Najvyšší izraelský súd definitívne rozhodol o známom múre v Cremisane v Palestíne. Zamietli tak návrh armády a izraelského ministerstva obrany, voči ktorému sa petíciou postavili sestry z Cremisanu a Betlehema spolu s obyvateľstvom Beit Jali. Najvyšší súd žiada vojenských predstaviteľov, aby hľadali iné alternatívny, menej stratové pre miestne obyvateľstvo a pre rehoľné domy, ktoré sa nachádzajú v tomto údolí.

„Je to víťazstvo všetkých. Nikto nestráca. Vyhrali aj izraelskí sudcovia, ktorí mali odvahu uznať, že múr nie je potrebný, a zablokovať tak jeho výstavbu. Kilometer dlhý múr mal prechádzať zelenou zónou, kde sa dobre darilo olivám, viniciam a rôznemu ovociu, zdroju práce a finančného zabezpečenia pre mnohé rodiny blízkej kresťanskej dedinky Beit Jali,“ povedal latinský patriarcha Jeruzalema Fouad Twal.

„Mnohí sa o rozhodnutí súdu pozitívne vyjadrili ako o návrate spravodlivosti do údolia Cremisanu. Zastavila sa ním výstavba múru, ktorý mal nespravodlivo skonfiškovať enormnú časť pozemkov vo vlastníctve rodín Beit Jalu a saleziánskych komunít Cremisanu. Múr totiž nevyrieši problémy izraelskej bezpečnosti, ale skôr potláča práva obyvateľov tejto zóny, predovšetkým na prístup k pôde a na slobodu pohybu,“ povedal Nico Lotta, predseda Medzinárodného dobrovoľníctva pre rozvoj (VIS), ktoré je v Palestíne prítomné od roku 1986.

-ms-

Zdroj: avvenire.it