Skoncovanie obchodu s ľuďmi sa začína od nás

Skoncovanie obchodovania s ľuďmi je témou, s ktorou sa včera začal v Ríme kongres Európskej siete rehoľníčok proti obchodovaniu s ľuďmi a vykorisťovaniu – RENATE (Religious in Europe Networking Against Trafficking and Exploitation). Na kongrese, ktorý bude do 12. novembra, je zastúpených 18 európskych krajín vrátane Slovenska.

Pre agentúru Zenit sa vyjadrila k problému prostitúcie sestra Monica Chikweová z Nigérie. Upozornila na problém spočívajúci v existencii klientely, čiže dopytu po prostitúcii, ktorý je živnou pôdou pre obchodníkov s ľuďmi. „Prostitúcia existovala vždy, ale ak sa zneužívajú jednotlivci, je obzvlášť ťažkým problémom. Na to, aby sa účinne bojovalo proti tejto rakovine nášho storočia, je potrebné sa s rozhodnosťou postaviť k problému klientov. Väčšina z nich sú totiž katolíci alebo kresťania.“

Mafiánska sieť, ktorá získava mladé ženy v ich domovine, im sľubuje zamestnanie, no vyhrážkami a bitkou ich potom núti k prostitúcii. Zákony proti obchodovaniu s ľuďmi nie sú dostatočné, pretože tých, ktorí zneužívajú, je ťažké zatknúť, a ak sú aj uväznení, po niekoľkých dňoch sú znova prepustení na slobodu.

Sestra Monica opísala aj aktivity, ktorými RENATE pomáha prostitútkam vymaniť sa z otroctva, v ktorom sú zadržiavané. Tím ich najprv kontaktuje priamo na ulici, potom ich prijme ďalšia skupina a tretia skupina im pomôže integrovať sa. Sú prijaté do domova, ktorý tvorí 4 – 6 osôb, kde im je ponúknutá odborná psychologická pomoc, keďže sú zvyčajne traumatizované.

Počas kongresu sa dnes účastníčky stretli aj s pápežom Františkom, ktorý sa prítomným poďakoval za ich prácu. Jeho príhovor si môžete prečítať tu.

-fc-