So sv. J. Bakhitou sa 8. februára modlíme za obete obchodovania s ľuďmi

Slovenská katolícka charita v projekte STOP obchodovaniu s ľuďmi pozýva na 8. február 2020 k modlitbe a ponúka materiály na prípravu modlitbových stretnutí vo vašich farnostiach a spoločenstvách. V deň liturgickej spomienky na sv. Jozefínu Bakhitu sa po šiestykrát celý svet spojí v modlitbe za obete, ktoré sú aj dnes vykorisťované rôznymi formami otroctva. Manuál k modlitbe 2020 je dostupný na obchodsludmi.sk.

V sobotu bude vo vysielaní o 9:00 hod. Rádio Mária Slovensko vysielať prenos z modlitby v Baratislave. Pripojiť sa k modlitbám bude možné aj cez charitný facebook @CaritasSlovakia.  


Do tejto iniciatívy Svätého Otca Františka sa na Slovensku zapája každý rok prostredníctvom farností či nadšených jednotlivcov viac a viac ľudí. V roku 2019 poskytovala Slovenská katolícka charita v spolupráci s Gréckokatolíckou charitou starostlivosť celkom 31 obetiam obchodovania. Najčastejšie sa riešili prípady opustených chorých ľudí zneužitých a vykorisťovaných na žobranie. Vyskytli sa však aj prípady nútenej prostitúcie a medializované detské sobáše v olaských komunitách v nitrianskom regióne.


Minulý rok informovali o mladej dievčine, ktorú v období niekoľkých mesiacov dvojica páchateľov nútila k prostitúcii na rôznych odľahlých miestach v Levickom okrese. Neskôr ju previezli aj do Bratislavy a Nitry, kde musela poskytovať služby v autách a na ulici. Prípad sa dostal pred súd, ktorý rozhodol o vine páchateľov, ktorým uložil nepodmienečné tresty odňatia slobody (jednému na 4 a druhému na 5 rokov).

Zvlášť citlivým bol príbeh Katky, kedysi veľmi talentovanej a krásnej dievčiny, ktorá sa v dôsledku dlhodobo neliečenej psychiatrickej diagnózy a rozpadnutých vzťahov dostala na dno. Namiesto poskytnutia adekvátnej starostlivosti, stala sa zdrojom príjmu pre svojho manžela, ktorý ju nútil žobrať vo Viedni. Hoci sa po vyslobodení začala pomaličky zotavovať, v dôsledku podvýživy a celkovej vysilenosti organizmu koncom roka zomrela. Pracovníci Charity spomínajú na jej odovzdanosť, pokoru a úsmev, ktorým ich zahŕňala napriek svojmu nešťastnému osudu.

Spoločná modlitba premieňa životy. Napríklad ako v prípad Janka, ktorý mal len slabé vyhliadky na dobrú budúcnosť. Nútená práca a zlé zaobchádzanie negatívne ovplyvnili jeho už zhoršený zdravotný stav. Bol odmietaný ako nezamestnateľný a neprijali ho ani na aktivačné práce. Patologické rodinné prostredie ho ťahalo viac naspäť ako dopredu a tak žil sám. Jeho nádej však bola silnejšia a Pán mu postupne zázračne požehnal snúbenicu, dom, rodinu aj prácu.

Portál modlitba.sk zverejnil Novénu k sv. Bakhite, ktorú v spolupráci s Charitou plánujú tento rok vydať. Zatiaľ je dostupná tu.

Z podkladov Tím-u projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi spracovala Františka Čačková, OSF
Foto: halfpoint.sk