Svätý Otec navštívil františkánske pútnické miesto Greccio

„Ak v živote nenachádzame nejakú vzácnu hviezdu, ktorá nás volá, aby sme urobili niečo viac, niečo dobré, aby sme sa vydali na cestu, aby sme urobili aj nejaké rozhodnutie, čosi také, vtedy nie je niečo v poriadku.“ Týmito slovami oslovil pápež František v pondelok 4. januára stovku mladých na diecéznom stretnutí v meste Greccio, keď ich prekvapil svojou prítomnosťou v rámci súkromnej cesty mimo Vatikánu. V improvizovanom príhovore vyzval mladých prosiť si od Boha potrebnú milosť:

„Musíme prosiť o milosť, aby sme objavili tú hviezdu, ktorú mi dnes Boh chce ukázať. Lebo táto hviezda ma povedie k Ježišovi. To je prvé znamenie. Druhým znamením je to, čo anjeli hovoria pastierom: ‚Toto vám bude znamením: Dieťatko narodené v jasličkách‛. Božia maličkosť: Boh sa znížil, zriekol sa seba samého, aby bol ako jeden z nás, aby kráčal pred nami. Maličkosť, čiže, dá sa povedať ‚božia pokora‛, ktorá stojí proti namyslenosti, sebestačnosti, pýche… A táto miernosť dieťaťa je tým druhým znamením. Vyznačuje sa môj život touto miernosťou, poníženosťou, ktorá neudrie do nosa, nie je vystatovačná? To sú tie dve znamenia, čo nám chýbajú v živote. Objaviť hviezdu, ktorú má pre mňa Boh a ktorá ma povedie ďalej. Mudrci boli múdri, pretože sa hviezdou nechali viesť.“

Svätý Otec navštívil františkánske pútnické miesto Greccio v diecéze Rieti celkom mimo svojho oficiálneho programu. Dôvodom jeho návštevy bola predovšetkým osobná modlitba. Greccio sa preslávilo tým, že v 13. storočí tu po prvýkrát v histórii sv. František z Assisi pripravil živý betlehem. Okrem františkánskej komunity sa pápež stretol aj s miestnym biskupom Mons. Domenicom Pompilim.

Zdroj TKKBS