Svetový deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi nie je len o pripomínaní

Pápež František v odkaze na sociálnej sieti dňa 30. júla napísal: „Voláme ku všetkým ľuďom viery a dobrej vôle, aby sa zasadili proti modernému otroctvu vo všetkých jeho formách.“ V tento deň pripadol totiž Svetový deň proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorý bol vyhlásený OSN. Ako spomenul pápež aj vo svojom príhovore počas poludňajšej modlitbe, každý rok sú tisíce mužov, žien a detí nevinnými obeťami vykorisťovania –  pracovného, sexuálneho a na obchod s orgánmi. „Zdá sa, že sme si na to tak privykli, že to považujeme za niečo normálne. Toto je ošklivé, je to ukrutné, je to trestné! Chcem všetkých vyzvať k usilovnosti, aby sa proti tejto zvrátenej pliage, forme moderného otroctva, primerane zakročilo,“ vyjadril pápež František.

Medzi najohrozenejšie skupiny obchodovania s ľuďmi patria migranti a utečenci. Ich zraniteľnosť je umocnená tým, že uzavretím hraníc majú nedostatok legálnej a bezpečnej cesty, ako sa za hranice dostať. Preto používajú cesty, ktoré okupujú prevádzači a obchodníci s ľuďmi, ktorí sa snažia tieto situácie využiť. Ďalšou ohrozenou skupinou sú ženy a deti, ktorí si zasluhujú osobitnú pozornosť, pretože sa ľahko stávajú obeťami obchodovania s ľuďmi za účelom sexuálneho a pracovného vykorisťovania. Medzinárodná organizácia práce odhaduje, že z nútenej práce a sexuálneho vykorisťovania je 150 miliárd príjmu ročne, z toho dve tretiny zo sexuálneho zneužívania (ILO Report 2014, Profits and Poverty: The Economics of Forced Labour).

Pri príležitosti Svetového dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi organizácie, ktoré sa angažujú v boji proti obchodovaniu s ľuďmi, vyzývajú medzinárodné spoločnosti, aby reagovali na obchodovanie s ľuďmi ako trestný čin, ktorý ovplyvňuje každú krajinu.

Obchod s ľuďmi je druhým najvýnosnejším a zároveň najrýchlejšie rastúcim nelegálnym obchodom na svete. Pre obchodníkov je to biznis ako ktorýkoľvek iný. Jediný rozdiel je, že tovarom sú ľudia. Obeťami obchodovania s ľuďmi sa každoročne stane vyše 10 tisíc Európanov. Slovensko má problém najmä s identifikáciou obetí doma a aj v zahraničí a aj nedostatočnou právnou pomocou zneužívaným.

Apel organizácií, angažujúcich sa v boji proti obchodovaniu s ľuďmi, smeruje na vlády, ktoré majú v tomto smere primárnu zodpovednosť. Tento apel si v rôznych jazykoch si môžete prečítať ::TU::

-msk-