Trnavský Festival Lumen aj tento rok prilákal tisícky návštevníkov

Trnava už po 23. krát privítala mladých z celého Slovenska na Festivale Lumen, ktorý sa opäť niesol v koncepte city music festivalu. Organizátori ponúkli multižánrový program na viacerých miestach v historickom centre mesta.
V piatok poobede pripravili organizátori pre návštevníkov nové pódium „Stejdžík“, na ktorom sa predstavili víťazi súťaže Festival Lumen Challenge 2015 a neskôr aj viacerí trnavskí umelci. Vystupujúce kapely tak spríjemnili piatkové popoludnie na trnavskej pešej zóne. Deti si prišli na svoje počas programu Spievankovo, ktoré sa odohralo v mestskom amfiteátri.
Piatkový program sa niesol v znamení XL zóny, ktorá obsahovala spoplatnený sprievodný program festivalu. V nej sa predstavili Pišta Vandal s hosťami: františkánom bratom Félixom, Lacom Ďurkovičom, Luciou Hablovičovou a hudobným hosťom, kapelou BLOOM. Ďalší program XL zóny tvoril koncert Márie Čírovej, projekt Godzone a Tanečné divadlo Atak.
Výnimočnosťou tohto ročníka bola oslava 200. výročia od narodenia Don Bosca – zakladateľa rehole saleziánov, ktorí festival spoluorganizujú. Don Bosco Birthday party v amfiteátri moderovali členovia improvizačného divadla 3T – Juraj Šoko Tabaček a Stano Staško.
Festivalovú sobotu odštartovali 3 bloky prednášok workshopov, na ktoré prijali pozvanie hostia z rôznych oblastí života – od psychológie, cez vieru, vzťahy až po reklamu.
Program festivalu na Trojičnom námestí otvorila Sima Martausová so svojou kapelou. Program pokračoval vystúpením britskej formácie The Gentlemen. Nasledovalo vystúpenie britského rappera Guvna B, ktorý rozhýbal námestie plné návštevníkov. Headlinerom 23. ročníka Festivalu Lumen bol Martin Smith, bývalý frontman kapely Delirious?, ktorá vystupovala na festivale v roku 2008.
Návštevníci festivalu sa za asistencie internetovej poradne IPčko zúčastnili úspešného pokusu o zápis do Slovenskej knihy rekordov – najhlasnejšie hromadné kričanie malo silu 111 dcb a vyjadrilo podporu všetkým, ktorí pri svojich trápeniach kričať o pomoc nedokážu.
Festival Lumen každoročne pripravuje 300 dobrovoľníkov, ktorí organizujú festival vo svojom voľnom čase a bez nároku na honorár. Aj vďaka tomu a podpore ďalších partnerov je Festival Lumen najväčším gospelovým festivalom v strednej Európe.

Na stránke fln.sk nájdete v priebehu týždňa fotky, videá a ďalšie novinky z aktuálneho ročníka Festivalu Lumen.

-ek-