Úspešná podnikateľka zo Silicon Valley necháva všetko a ide slúžiť Bohu

Pod týmto titulkom si čitateľ na španielskej webovej stránke www.aciprensa.com mohol prečítať príbeh povolania mladej milionárky, ktorá sa rozhodla zmeniť kurz života a stať sa rehoľníčkou. Jej príbeh je zaujímavý tým, že radikálne spochybňuje model dnešného chápania kariéry a úspechu v živote.

Mladá podnikateľka a inžinierka, ktorá sa volá Montserrat Medina Martínez, je zo španielskej Valencie a v čase rozhodnutia vstúpiť do kláštora mala 34 rokov. V roku 2016 dostala počas jedného interview otázku, kde sa vidí o päť rokov. V pozadí tejto otázky bola túžba spoznať, aké má plány a kam to až chce dotiahnuť vo svojej dobre naštartovanej kariére.

Montse – tak ju volali – bola totižto v tom čase veľmi úspešnou hviezdou vo svete biznisu. Po štúdiách na univerzite Stanford v USA založila úspešný marketingový, digitálny startup (firmu) v Silicon Valley. Startup bol natoľko trhovo zaujímavý, že pritiahol pozornosť amerického online platobného giganta PayPal, ktorý ho aj odkúpil za niekoľko miliónov dolárov. Montse sa stala modelom úspechu pre mladých podnikateľov, zúčastňovala sa konferencií, okrúhlych stolov a konferencií, kde rozprávala o umelej inteligencii, elektronickom marketingu…

Jej odpoveď na položenú otázku asi neuspokojila toho, kto sa pýtal. Odpovedala totiž skôr zdržanlivo a neisto. „Možno budem spolupracovať s nejakou firmou. Ale, človek nikdy nevie, kde bude o päť rokov. Je to príliš dlhá doba“.

A kam to teda o tých päť rokov dotiahla? Pred časom sa rozlúčila s firmou Deloitte, kde pôsobila a rozhodla sa vstúpiť ku kontemplatívnym augustiniánkam v kláštore Santa Ana, v mestečku Sant Mateu, v Španielsku.

Prečo tento krok?

V liste, adresovanom svojim kolegom a kolegyniam z firmy Deloitte vysvetľuje svoje rozhodnutie a priznáva, že napriek úspechu vo svete cítila v srdci hlbokú prázdnotu. Nemohla ju zaplniť ani účasťou na živote kresťanského spoločenstva, ani v dobrovoľníckej službe núdznym, ba ani pri myšlienke na založenie neziskovej organizácie. Cítila, že kdesi v srdci chce povedať Ježišovi svoje „áno“ ale uvedomovala si, že to nerobí naplno.

V liste píše: „V mojom živote sa otvorila nová etapa, ktorá zahŕňa opustenie profesionálnej kariéry. Verím, že Boh ma volá, aby som nechala všetko a mohla bližšie nasledovať jeho Syna Ježiša. Jeho milosť odtiahla závoj, ktorý mi zakrýval oči, a začala som chápať, koľko mu dlhujem. Vložil do mňa oheň, ktorý rozdúchava vo mne neutíchajúcu potrebu milovať ho a slúžiť mu… Neviem, prečo mi vo svojej láske dal talenty, s ktorými som po celé tie roky mohla pracovať a rozmnožovať ich. Rovnako neviem, aký má teraz so mnou plán. Jediné, čo s istotou viem, je, že som našla „poklad“ a ako hovorí evanjelium, chcem predať všetko, čo mám, aby som ho získala (porov. Mt 13,44-46). Cítim, že mojím „áno“ tomuto volaniu získa môj život zmysel a bude plný svetla, vďaka ktorému sa budem cítiť blažene a šťastne.“

 Zdroj: https://www.aciprensa.com/noticias/exitosa-joven-empresaria-de-silicon-valley-lo-deja-todo-para-ser-sierva-de-dios-64406.

Preložil a upravil: P. Peter Dušička, SVD

Zdroj: verbisti.sk