Už trinásť rokov môžu ľudia navštíviť kaplnku a pustovňu Galamba

Už trinásť rokov môžu ľudia navštíviť kaplnku a pustovňu Galamba pri obci Čakanovce. Ide tak relatívne o nové pútnické miesto, ktoré vzniklo aj vďaka miestnemu obyvateľovi Vojtechovi Feketemu. V roku 2005 totiž požiadal bratov františkánov, pôsobiacich vo Fiľakove, o zorganizovanie omše v prírode. Odvtedy vznikla určitá potreba rodákov z osady a okolia, aby sa konala aj ďalšie roky.

Ako prvý postavili v roku 2007 jednoduchý drevený prístrešok so slamenou strechou. V rokoch 2012 až 2015 vznikla aj pustovňa. Iniciatívu za jej vznik prebral brat Filip, františkán. Jej oficiálny názov je Pastoračný dom svätého Antona Paduánskeho.

„Slúži ako také zázemie tomuto miestu. Cieľom je, aby človek, ktorý tu príde, trošku pobudol v tichosti, aby sa stretol s Bohom, aby našiel odpovede na svoje životné otázky, ak prežíva nejaký chaos týchto dnešných dní, aby sa trošku vlastne stíšil, takže vlastne cieľom pobytu tu je trebárs nájsť Boha vo svojom vnútri. Chodievajú tuná aj rodiny alebo jednotlivci, dokonca aj kňazi a rehoľné sestričky. V lete je to prioritne určené pre rodiny s deťmi, ktoré si nemôžu dovoliť drahú dovolenku,“ hovorí Lucia Spodniaková, ktorá má pustovňu na starosti.

Podľa slov pátra Jakuba, františkána z Fiľakova, ktorý je duchovným správcom Galamby, sa tam mnohí ľudia zastavia spontánne aj počas pracovného týždňa, prípadne využívajú každú nedeľu na modlenie ruženca. Hlavnou udalosťou je však omša na sviatok Sedembolestnej Panny Márie.

TK KBS, RL, kh; ml
Foto. galamba.sk