V Južnom Sudáne zavraždili jezuitu: páter Odhiambo viedol školu pre učiteľov

V Južnom Sudáne bol vo štvrtok 15. novembra zavraždený jezuitský kňaz, 62-ročný páter Victor Luke Odhiambo. Vôbec prvý jezuita kenskej národnosti pôsobil ako riaditeľ pedagogického inštitútu Mazzolari Teachers’ College a vicesuperior komunity.

Do domu jezuitov v Cueibete v štáte Gok, ktorý je súčasťou komplexu školy pre vzdelávanie učiteľov z celého Južného Sudánu, vnikla o druhej hodine po polnoci skupina ozbrojencov. Pátrovi Odhiambovi, na ktorého natrafili, spôsobili smrteľné zranenia. Ďalší traja členovia komunity, ktorých útok prebudil, vyviazli bez zranení.

Generálny predstavený jezuitov P. Arturo Sosa v kondolenčnom liste provinciálovi Východnej Afriky P. Oduorovi Afulovi píše:

„Páter Victor Luke Odhiambo zanecháva meno, a to nielen v Južnom Sudáne ako prvý jezuita, ktorý zomrel v službe jeho ľudu, ale aj v celej Východnej Afrike ako učiteľ tisícov študentov v Starehe Boys Centre v Nairobi v Keni a v Loyola High School v Dar Es Salaame v Tanzánii.

Bol veľmi odvážnym mužom, inteligentným, láskavým, kreatívnym správcom a nadovšetko presvedčeným o hodnote výchovy a vzdelávania. Nebál sa ísť do neznámeho prostredia, ani na to najnebezpečnejšie miesto, akonáhle sa presvedčil, že ide o Pánovo poslanie. Jeho príklad obetavosti ako učiteľa a riaditeľa školy zostáva výzvou per mnohých našich mladších bratov v Spoločnosti Ježišovej. On je svetlom, ktoré bolo vyhaslo po tom ako rozsvietilo iné svetlá. Ako pšeničné zrno, ktoré odumrie, aby prinieslo veľkú úrodu. A toto je naša útecha.“

P. Arturo Sosa v liste uisťuje jezuitov v Južnom Sudáne o svojej modlitbe a vyjadruje sústrasť rehoľnej i pokrvnej rodine zosnulého. Vyzýva aj k modlitbe za obrátenie sŕdc páchateľov násilia:

„P. Odhiambo daroval svoj život pre ľudí, Božích synov a dcéry, nasledujúc Ježišov príklad. Náš milosrdný Otec ho prijme s otvoreným srdcom. Modlime sa aj za tých, čo prepadli priestory kolégia a usmrtili pátra Victora a za tých, čo podporujú násilie, aby Pán premenil ich srdcia.“

Ako uviedol minister informácií juhosudánskeho štátu Gok John Madol, jeden z predpokladaných útočníkov bol zaistený. Vláda štátu Gok nariadila trojdňový smútok.

Zdroj: Vatican News, jb