V Kábule čakajú na evakuáciu aj jezuiti a sestry Matky Terezy

Kompletné prevzatie moci Talibanom má v Afganistane dopad na prítomnosť katolíckych misionárov. Jezuiti sa rozhodli pozastaviť na neurčito svoje pôsobenie na území tejto krajiny. V Kábule čakajú na repatriáciu dvaja indickí jezuiti: vedúci misie v Afganistane páter Jerome Sequeira a páter Robert Rodrigues. V podobnej situácii sú aj štyri sestry Matky Terezy, misionárky lásky, medzi ktorými je aj jedna Indka.

Predseda Konferencie jezuitských provincií Južnej Ázie páter Stany D’Souza potvrdil, že obaja spomenutí jezuitskí kňazi sú v poriadku a že sú v stálom kontakte so spolubratmi. Z letiska v Kábule páter Sequeira požiadal o modlitby za seba, za pátra Rodriguesa a za všetkých, ktorí prežívajú tento dramatický moment prechodu, a potvrdil, že situácia je „chaotická“ a vládne neistota. Existujú obavy, že po obsadení všetkých kľúčových postov štátnej správy môže Taliban vypracovať zoznam organizácií a osôb, ktoré si vezme na mušku. Podľa niektorých miestnych správ islamistické milície už začali od dverí k dverám identifikovať niektorých ľudí.

Spolu s misionárkami lásky sú jezuiti v Afganistane prítomní od roku 2004, tri roky po tom, čo Spojené štáty odstavili od moci Taliban, a dva roky po tom, čo v krajine v roku 2002 Ján Pavol II. založil katolícku misiu. Rozvinuli svoju činnosť v oblasti pomoci utečencom a v oblasti vzdelávania, kde vyškolili 300 učiteľov, ktorí umožnili vzdelávať 25 000 chlapcov a najmä dievčat, ktorým predchádzajúci režim Talibanu zakazoval chodiť do školy. Bola to cenná, no i neustále riskantná práca v krajine, kde sa vojna nikdy neskončila. Pripomeňme, že 2. júna 2014 bol bojovníkmi Talibanu unesený indický jezuitský kňaz Alexis Prem Kumar počas návštevy školy v provincii Herat. Prepustili ho po ôsmich mesiacoch.

S pribúdajúcimi dramatickými správami z Afganistanu rastú obavy aj u Cirkvi v susednom Pakistane. Kamiliánsky páter Mushtaq Anjum pre ázijskú katolícku tlačovú agentúru UCA News vyjadril obavu, že návrat islamistickej skupiny pravdepodobne povedie k zvýšeniu netolerancie voči náboženským menšinám v Pakistane a povzbudí pakistanské fundamentalistické sily, aby sa revanšovali za porážky z posledných dvoch desaťročí: „Fundamentalizmus sa zvýši. Budú presadzovať svoje islamistické razenie v Pakistane, a ako to v takýchto prípadoch býva, následky ponesú kresťania“.

Podobné obavy vyjadrujú aj aktivisti za ľudské práva. Menej alarmujúci je páter Bonnie Mendes, bývalý výkonný tajomník Národnej komisie pre spravodlivosť a pokoj v rámci Pakistanskej biskupskej konferencie, ktorý sa domnieva, že dianie v Afganistane by nemalo zmeniť situáciu Cirkvi v Pakistane, ktorá bola vždy v hľadáčiku islamistov, pretože je považovaná za prozápadnú. „Mnohí ľudia si tu myslia, že udrú Ameriku, keď udrú kresťanov,“ povedal pakistanský kňaz pre agentúru UCA News.

Zdroj: RV, lz, jb
Foto: Františka Čačková, OSF