V Kamerune uniesli dvoch talianskych kňazov a kanadskú rehoľnú sestru

V nočných hodinách 5. apríla boli na severe Kamerunu v diecéze Maroua unesení dvaja kňazi talianskeho pôvodu a kanadská rehoľná sestra. Informovala o tom talianska diecéza Vicenza, z ktorej unesení kňazi pochádzajú. Únos potvrdilo aj talianske Ministerstvo zahraničných vecí. Okolo druhej v noci dve skupiny ozbrojených mužov na automobiloch vtrhli do príbytkov kňazov a sestier, všetko porozhadzovali a odviedli so sebou tri osoby. Podľa zdroja z diecézy Vicenza páchateľmi môžu byť islamistickí teroristi z Boko Haram, aktívni na severe Nigérie, ktorí mohli preniknúť cez hranicu do Kamerunu.
Pápež František sa modlí za unesených, je v neustálom kontakte s nunciatúrou a dúfa v rýchle a pozitívne riešenie prípadu, uviedla vatikánska tlačová kancelária.
Misionári Fidei Donum, ku ktorým patria unesení kňazi, pôsobia v Kamerune od roku 1987. Z desiatich misionárov štyria pracujú v severnej diecéze Maroua v rámci dvoch farností. Dvaja z nich sa po zachytených varovaniach stihli v predchádzajúcich dňoch uchýliť do mesta, zatiaľ čo zvyšní dvaja zostávali v misii, kde sa stali obeťami únosu. Vo farnosti je prítomná aj kanadská komunita sestier, z ktorej únoscovia odviedli jednu rehoľnú sestru, pričom ďalšie rehoľníčky pracujúce vo farnosti, ktoré sú kamerunského pôvodu, nechali na pokoji.
Kamerunská diecéza Maroua-Mokolo sa nachádza na území s dvoma miliónmi obyvateľov, z ktorých je 70-tisíc katolíkov. V 43 farnostiach pracuje 66 kňazov (37 diecéznych a 29 rehoľných), 10 trvalých diakonov, 105 rehoľných sestier, 29 rehoľných bratov, majú 27 seminaristov. Tragická udalosť sa udiala práve v deň očakávaného menovania nového biskupa. Za nového biskupa diecézy Maroua-Mokolo 5. apríla 2014 Svätý Otec menoval pátra Bruna Atebu Eda z rehole palotínov a súčasne prijal zrieknutie sa úradu jeho predchodcu, ktorý dosiahol vekovú hranicu na vykonávanie úradu.
(Zdroj: RV)

-sc-