V Pavii sa začali oslavy 1300. výročia prenesenia relikvií sv. Augustína

V talianskej Pavii sa začali oslavy 1300. výročia prenesenia relikvií svätého Augustína do mesta. Na Sardíniu ich najprv priniesli biskupi utekajúci z Afriky pred nájazdmi vandalov. Tam sa dostali do rúk moslimov, od ktorých ich za veľkú sumu odkúpil lombardský kráľ Flavius Liutprand. Ten ich potom v roku 724 priviezol do Pavie, hlavného mesta svojho kráľovstva.

Hipponský biskup je nielen veľký filozof a teológ, ale aj človek srdca a bohatého vnútorného života, ktorý treba znovu objaviť, hovorí v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas páter Antonio Baldoni, prior augustiniánov v Bazilike svätého Petra na „zlatom nebi“, kde odpočíva telo tohto veľkého otca a doktora Cirkvi. Práve tam sa budú počas celého roka čítať Vyznania svätého Augustína a konať ďalšie literárne, hudobné a modlitbové stretnutia. Augustiniáni pripravili aj špeciálne kurzy spirituality vychádzajúce z jeho učenia. „Chceme priblížiť svätého Augustína každodennej realite nášho života a predovšetkým zdôrazniť, že je vynikajúcim svedkom a učiteľom viery,“ hovorí páter Baldoni.

Svätý Augustín stále nie je úplne objavený

„Z filozofického hľadiska sa svätý Augustín stále intenzívne skúma, ale mám dojem, že sa o ňom príliš málo vie ako o mužovi viery, ako o otcovi Cirkvi. Odovzdáva nám základné pravdy našej viery a tento rozmer biskupa z Hippo treba znovu objaviť,“ hovorí páter Baldoni v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas.

„Chceli by sme oživiť záujem o túto postavu pastiera, mystika, Božieho človeka, ktorý svojím životom vydával svedectvo o Kristovej láske. Svätý Augustín je skôr človekom, ktorý miluje Boha, než obyčajným intelektuálom. Bolo o ňom napísaných mnoho kníh, ale myslím si, že prizma viery stále chýba. Celé stáročia bol predstavovaný ako veľký filozof, teológ, veľký intelektuál, ale zabudli sme, že bol predovšetkým hlboko oddaný Bohu, pre ktorého zmenil svoj život. Potrebujeme objaviť Augustína ako pastiera, mystika, človeka zamilovaného do Boha s bohatým vnútorným životom. Je pre nás dôležité, aby ho spoznalo čo najviac ľudí, nielen hŕstka odborníkov, preto sú plánované jubilejné podujatia veľmi pestré.“

Zdroj: TK KBS, Vatican News CZ
Ilustračný obrázok: Philippe de Champaigne: Sv. Augustín / Wikimedia