V Rakúsku začnú stavať prvý grécky ortodoxný kláštor

Aj napriek počiatočnému odporu bude v blízkosti Bratislavy stáť grécky ortodoxný kláštor. Od apríla tohto roku sa u našich juhozápadných susedov skupina neznámych aktivistov šírením falošných správ pokúšala skrížiť plány na vybudovanie prvého rakúskeho kláštora východných kresťanov. O tom, že bude stáť v dedinke Sankt Andrä am Zickensee na území diecézy Eisenstadt v spolkovej krajine Burgenland, len asi 40 km od Bratislavy, bolo rozhodnuté už v novembri 2014. Diecézny biskup Ägidius Zsifkovics z Eisenstadtu vtedy po dohode s patriarchom Bartolomejom daroval s týmto cieľom Gréckej ortodoxnej cirkvi v Rakúsku pozemok. Odvtedy prebiehali finančné zbierky a hľadal sa vhodný spôsob na finančné krytie projektu.

Kláštor má ambíciu stať sa duchovným centrom a pútnickým miestom ortodoxných veriacich v Rakúsku. Podľa štatistických údajov z roku 2016 sú práve ortodoxní kresťania po katolíkoch a moslimoch treťou najpočetnejšou náboženskou skupinou Rakúska, ktorá predstihla aj kedysi tradičných evanjelikov. Výber miesta odkazuje na slová Jána Pavla II. Ten počas návštevy Burgenlandu v roku 1988 označil tento región za „srdce Európy, ktoré sa má stať kresťanským mostom medzi východom a západom“. Miestny biskup Ägidius Zsifkovics hovorí v tejto súvislosti o „veľkom dni pre ekumenizmus Burgenlandu a Európy“.

Pritom ešte v apríli zvažoval ortodoxný patriarcha Rakúska Arsenios Kardamakis, že si grécki ortodoxní veriaci budú musieť pre svoj prvý kláštor hľadať inú lokalitu. Anonymní odporcovia projektu totiž vyhrotili nenávistnú kampaň a v júni si v dedinke s asi 1 400 obyvateľmi vynútili o stavbe kláštora referendum. V ňom sa 60 % občanov Sankt Andrä vyjadrilo v prospech vybudovania kláštora a aj nový starosta, ktorý sa úradu ujal na jeseň tohto roka, sa vyslovil za tento projekt. Stavebné práce sa začnú na jar budúceho roka a zostáva veriť, že už onedlho si k novému monastieru budú môcť nájsť cestu okrem rakúskych a maďarských východných kresťanov aj tí zo Slovenska.

Zdroj: postoj.sk

Foto: Arsenios Kardamakis a Ägidius Zsifkovics, kathbild.at/Franz Josef Rupprecht

-msk-