V Ružomberku si pripomenú storočnicu narodenia sr. M. Bernadety Pánčiovej

Ústav pamäti národa a Kongregácia Milosdných sestier sv. Vincenta – Satmárok pri príležitosti 100. výročia narodenia sestry M. Bernadety Pánčiovej pozývajú na odborný seminár Príbeh naplneného života, ktorý bude 12. júna 2024 o 14:00 v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku. Spojená bude s otvorením panelovej výstavy.

Tento rok uplynul rok, čo Kongregácia milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárky oznámila túžbu začať proces blahorečenia a svätorečenia sestry M. Bernadety Pánčiovej. Sestra Bernadeta sa narodila 12. júna 1924 v obci Mužla pri Štúrove. Tento rok oslávime jej nedožité 100. narodeniny.

Sestra Bernadeta je zakladateľkou Rodiny Nepoškvrnenej, ktorá vznikla na Turíce v Jubilejnom roku 1975. Na jej podnet sa skupinka chorých započúvala do výzvy pápeža Pavla VI., aby sa celý svet zapálil evanjelizáciou lásky. Zomrela 30. marca 2015 vo veku 90 rokov, pohreb bol 1. apríla 2015 v Ružomberku.

Dnes už Rodina Nepoškvrnenej prekročila aj hranice Slovenska. Má svojich členov po celom svete. Rozšírila sa do Ruska, na Ukrajinu, do Rumunska, Rakúska, Nemecka, Holandska, Švédska i do USA, Kanady a Austrálie. Mimoriadne je rozšírená na Morave, v Čechách a v Maďarsku (zdroj: www.rodinaneposkvrnenej.sk).

Kongregácia Milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárky, SMVS (Sorores Misericordiae a Sancto Vincentio – Satmariensium) bola založená 29. augusta 1842 satmárskym biskupom Jánom Hámom. Sestry pôsobia na Slovensku, Maďarsku, Rumunsku, na Ukrajine a v Taliansku. Pracujú v rôznych typoch škôl, v sociálnej oblasti i v zdravotníctve.

Viac informácií o reholi je možné nájsť na stránke www.satmarky.sk alebo Facebookovom profile rehole.

Hermana Matláková, SMVS