Vlogové zamyslenia na víkend ponúka redemptorista Rastislav Dluhý

Redemptorista P. Rastislav Dluhý sa prostredníctvom internetovej televízie appDay.tv v krátkych videách raz týždenne prihovára ľuďom veriacim i neveriacim, vždy na konkrétnu tému. Tu ponúkame niekoľko jeho príhovorov:

Prečo sa pápež zdraví: „Dobrý deň“

Zamysleli ste nad tým, čo sa v jeho slovách skrýva? Aký je rozdiel medzi „Dobrý deň“ a „Pochválený buď…“?

Katolícky kňaz o mužoch a odhaľovaní žien na jar

Veselo i vážne o odhaľovaní žien na jar a v lete a o mužskej reakcii, zraniteľnosti. Ako vníma kňaz málo odeté dievčatá?

Učte sa od žien

“Nekonečná láska, sila a odhodlanie ženy sú čitateľné už v biblii. A tak je to dodnes. Tam, kde muži zo strachu ušli, žena zostala. Aj pod krížom a pri hrobe”. Aká je žena v očiach muža?

Ako vníma kňaz manželstvo? A ako rozvody?

V zamyslení na víkend sa muž, ktorý nebol nikdy ženatý, zamýšľa nad spojením muža a ženy. Denne sa stretáva s desiatkami ľudí, ktorí sa mu zverujú so svojimi vzťahovými radosťami a starosťami. Má manželstvo ešte svoje opodstatnenie? Je rozvod ľudským zlyhaním?

V tejto téme pomáha nájsť pokoj, ktorý nám všetkým tak veľmi chýba. Pokoj v duši, pokoj v rodine, pokoj v krajine. Je jasné, že zmena sa neudeje z večera na ráno. P. Dluhý však riešenie, ktoré by malo byť prvým veľkým krokom k zmene, predsa len pozná.

Čo odovzdáva muž a čo žena

Jeden je hlavou, druhý krkom. Už roky sa polemizuje o úlohe ženy a muža v manželstve. Ako vníma úlohy rodičov kňaz Redemptorista Rastislav Dluhý? Prečo, podľa neho, dcéra potrebuje otca syn matku?

Kolíska vs počítač

“Vďaka mame ja môžem toto hovoriť a vďaka mame to vy môžete pozerať”, aj týmito slovami ďakuje všetkým mamám. V zamyslení na víkend rozmýšľa nad tým, čo je viac…Postaviť mrakodrap alebo vynosiť, v bolestiach porodiť a vychovať človeka, ktorý je nesmrteľný?

 

Obklopení ľuďmi, a predsa sami

Klišé, ale pravdivé. O máji hovoríme ako o mesiaci lásky. A práve v tomto mesiaci, keď vidíme okolo seba množstvo zaľúbených párov, vnímame akosi intenzívnejšie vlastnú samotu. Inokedy sme zas obklopení davom a aj napriek tomu sa cítime osamelo. Pozor, byť sám a byť osamelý nie je to isté! Prečo sa teda takto cítime?

 

Je cirkev len organizácia a Sväté písmo dielom literatúry?

Všetkých naplnil Duch Svätý a začali hovoriť inými jazykmi, ako im Duch dával hovoriť. Tak opisuje Sväté písmo Zoslanie Ducha svätého na prvých veriacich. Pre súčasného moderného človeka je to čosi nepredstaviteľné. V dnešnom vlogu a zamyslení na víkend redemptorista  Rastislav Dluhý vysvetľuje, ako sa cirkev mení z organizácie na spoločenstvo a Sväté Písmo už nie je len dielom literatúry.

Náš životný príbeh je v treťom dejstve. Skončí happyendom?

Na chvíľu zastaňme a zamyslime sa nad svojím životným príbehom. Každý z nás žije príbeh. Podľa Rastislava Dluhého, sme aktuálne všetci v treťom dejstve. Podľa neho má náš život štyri dejstvá. Čo to znamená, čo vieme zmeniť a ako sa náš príbeh skončí?

 

Zdroj: redemptoristi.sk

-msk-