Všetko, alebo nič

Pred dvoma rokmi mladá írska misionárka, rehoľná sestra Clare Maria Crockettová, zahynula pri zemetrasení v Ekvádore. V týchto dňoch o jej príkladnom živote vychádza dokumentárny film.

V týchto dňoch si pripomíname druhé výročie silného zemetrasenia s magnitúdou 7,8, ktoré zasiahlo v roku 2016 Ekvádor a pri ktorom zahynulo viac ako 500 ľudí. Medzi nimi bola aj 33‑ročná írska misionárka, rehoľná sestra Clare Maria Crockettová a štyri kandidátky komunity „Siervas del Hogar de la Madre”, ktorá pôsobí v meste Playa Prieta. Všetky zahynuli pod troskami školy, ktorú sestry viedli. Obetí mohlo byť aj viac, ale záchranári stihli vytiahnuť z trosiek budovy živé tri rehoľníčky a dve kandidátky, ktoré potom rýchlo odviezli do nemocnice.

Clare Crockettová to šťastie nemala. Pri prvých otrasoch pôdy sa pokúšala zachrániť deti, ktoré v tú sobotu učila v škole hrať na gitare. Viedla ich po schodoch, keď sa steny začali ešte viac triasť a schodište sa zrútilo. Budova školy spadla a ona skončila pod troskami. Jej tragická smrť hlboko otriasla všetkými, ktorí ju poznali. Jej spolusestry povedali: „Jej smrť nás zasiahla, ale spomienka na ňu nás naplnila radosťou“.

Veľmi rýchlo po jej smrti sestry začali prijímať správy od ľudí, ktorí im písali ako im táto mladá rehoľná setra pomohla. Nakoniec sa všetky tieto svedectvá rozhodli zhromaždiť a natočiť dokumentárny film o sestre Clare. V traileri vidno  ako mladá rehoľná sestra s nadšením hovorí o Ježišovej láske a prechovávala v sebe veľkú túžbu podeliť sa s ňou so všetkými, ktorých stretávala. Film sa volá „All or Nothing: Sr. Clare Crockett“ – „Všetko alebo nič: sestra Clare Crockettová“.

Zaujímavý je aj spôsob, akým si ju Boh povolal do zasväteného života. Clare vstúpila do rehole ako 18-ročná. „Vtedy som mala veľmi rada večierky“, cituje denník The Guardian vtedajšiu jej výpoveď. „Moje víkendy, keď som mala 16 až 17 rokov, sa skladali z opíjania sa s priateľmi. Všetky svoje peniaze som utrácala na alkohol a cigarety“.

Priznala, že v tej dobe Boh v jej živote nehral žiadnu rolu. Rehoľnou sestrou sa stala úplnou „náhodou“. Prijala pozvánku vyraziť na zájazd do Španielska, ktorý jej zadarmo ponúkla kamarátka a z neho sa vykľula púť do kláštora. Zabudla jej to však povedať. „Snažila som sa z toho nejako vykrútiť, ale moje meno bolo už na letenke, tak som musela ísť. Teraz vidím, že za tým bola Panna Mária a toto bol jej spôsob ako ma priviesť späť domov, k nej a jej Synovi“, spomína neskôr sestra Clare.

Štefan Turanský SDB
-fc-