Vychádza kniha o mučeníkoch z alžírskeho Tibhirine

„Jednoducho kresťania. Život a odkaz blahoslavených mučeníkov z Tibhirine“ – tento titul nesie publikácia Vatikánskeho knižného vydavateľstva LEV z pera postulátora kauzy P. Thomasa Georgeona a novinára Françoisa Vaynea, ktorá vychádza tesne pred blahorečením spomínaných siedmich trapistických mníchov a ďalších 12 mučeníkov z Alžírska, ktoré sa uskutoční 8. decembra v alžírskom meste Oran.

Na prezentácii knihy v pondelok 19. novembra v priestoroch Vatikánskeho rozhlasu vystúpil aj prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Angelo Becciu. Kniha približuje siedmich mučeníkov z Tibhirine ako „obyčajných mužov“, ktorí sa nerozhodli byť mučeníkmi či hrdinami, ale „jednoducho kresťanmi“. Jej cieľom je pomôcť čitateľovi objaviť dôležitosť duchovného rozmeru v každodennosti.

Súčasťou publikácie je aj rozhovor s mníchom Jeanom-Pierreom Schumacherom – jediným členom komunity z Tibhirine, ktorý je dnes nažive a ktorý bol svedkom udalostí vpádu ozbrojených mužov do ich kláštora v roku 1996. O osudovej noci hovorí takto:

„Zabudli na dvoch mníchov: Na Amédéeho, ktorého dvere izby boli zamknuté na kľúč a na mňa, ktorý som sledoval tie hrozivé manévre z okna bez možnosti zasiahnuť. Telefonické linky boli prerušené. Modlil som sa, aby moji bratia boli svedkami Božej dobrotivosti uprostred tých mysterióznych únoscov – boli uprostred nich na mierovej misii, a to za každých okolností.“

Každá zo siedmich kapitol knihy „Jednoducho kresťania“ je venovaná jednému z blahoslavených mučeníkov a jednej z tém ako sú: každodennosť, modlitba, práca, kríza, vzťahy, neočakávané udalosti a dialóg s islamom.

Zdroj: Vatican News, zk