Významné výročia komunity Taizé: Stretnutie za novú solidaritu

Ekumenická komunita Taizé v Burgundsku na východe Francúzska si tohto roku pripomína 75. výročie založenia bratom Rogerom Schützom a súčasne aj 10. výročie smrti svojho zakladateľa, zavraždeného 16. augusta 2005 počas večernej modlitby.

Týždeň pred dňom smrti brata Rogera, teda v dňoch od 9. do 16. augusta sa v Taizé v tejto súvislosti uskutoční veľké „Stretnutie za novú solidaritu“, s účasťou tisícov mladých z celého sveta. V  programe stretnutia sú okrem spoločnej modlitby aj prednášky a meditácie na témy: radosť, jednoduchosť a milosrdenstvo. V nedeľu 16. augusta popoludní sa členovia komunity stretnú na bohoslužbe so spomienkou na brata Rogera, za účasti predstaviteľov rôznych kresťanských cirkví a zástupcov ďalších náboženstiev.

Od 30. augusta do 6. septembra plánuje komunita bratov medzinárodný teologický seminár, ktorý bude zameraný na teologický odkaz brata Rogera. V tomto roku 12. mája si pripomenula tiež 100. výročie narodenia brata Rogera. V súčasnosti má ekumenická komunita Taizé asi stovku bratov z 30 rôznych krajín, medzi ktorými sú katolíci i rôzne evanjelické vierovyznania.

zdroj:RV.va; – jk –