Vznikol film o saleziánoch, ktorí zachránili 70 židovských chlapcov

O tom, ako saleziáni počas holokaustu v Ríme zachránili pod strechou kolégia 70 židovských chlapcov, rozpráva nový dokumentárno-hraný film s názvom „Štít pre druhého“ (Lo scudo dell´altro). Účinkujú v ňom súčasní študenti a pedagógovia katolíckej strednej školy Pia XI., v ktorej od septembra 1943 do júna 1944 dvaja saleziáni – riaditeľ a ekonóm – ukryli tých, čo mali byť vydaní nemeckým okupantom.

Obaja saleziáni Francesco Antonioli a Armando Alessandrini získali ocenenie „Spravodliví medzi národmi“ od Yad Vashem v Jeruzaleme. Film bol natočený podľa knihy Francesca Mottu SDB s názvom „Nerobili sme iné, než našu povinnosť“. Ešte pred dvadsiatimi rokmi sa podarilo vypátrať mnoho zo zachránených mladých a zachytiť ich spomienky.

O prítomnosti židovských chlapcov v katolíckom kolégiu vtedy okrem riaditeľa a ekonóma ďalší saleziáni nevedeli. Riaditeľ Antonioli študentom oznámil, že prídu noví študenti a žiadal, aby ich prijali tak, ako všetkých ostatných, a to bez kladenia otázok. Aby neboli nápadní, museli chodiť na všetky aktivity, aj tie náboženské. Učili sa katolícke modlitby, zúčastňovali sa na svätej omši, samozrejme bez prijímania sviatostí. Mnoho z nich si ešte aj po rokoch pamätalo saleziánske piesne.

Film z dielne Senape Production bude čoskoro dostupný na internete. Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu sa bude premietať na Fakulte vied spoločenskej komunikácie Pápežskej saleziánskej univerzity v Ríme 30. januára o 17.30.


Trailer

Zdroj: RV / TK KBS