V časopise Zasvätený život nájdete pravidelnú rubriku Z Božej lekárne. Naša redaktorka Tatiana Berecká sa v nasledujúcom príspevku venuje rakytníku rašetliakovitému.
V období nástupu a výskytu chrípkových a vírusových ochorení sa čoraz častejšie dostáva na pretras imunita a jej posilňovanie. Vynikajúcim pomocníkom môže byť rakytník rašetliakovitý, ktorý vyniká liečivými a regeneračnými účinkami.
Plody tejto rastliny sú doslova nabité obrovským množstvom vitamínov a biologicky aktívnych látok so širokospektrálnymi účinkami na zdravie človeka.
Niečo o rastline
Rakytník rašetliakový je ker so striebornými listami a s malými oválnymi oranžovými plodmi, ktoré obsahujú až 25-krát viac vitamínu C ako citrusové plody. Rakytník obsahuje viac než 200 biologicky aktívnych látok a patrí medzi najcennejšie liečivé rastliny na svete.
Účinné látky sa nachádzajú v celej rastline. Listy obsahujú veľké množstvo magnézia a vápnika s priaznivým vplyvom na kardiovaskulárny systém a prevenciu aterosklerózy. Plody a šťava majú okrem iného aj stimulačný účinok na sliznicu žalúdka. Podporujú tvorbu žalúdočného hlienu a regulujú sekréciu žalúdočnej kyseliny. Netreba zabúdať ani na pektíny, ktoré sa vo veľkom množstve nachádzajú v dužine plodov. Po požití sa pektíny aktivujú a dokážu na seba naviazať soli ťažkých kovov. Podporujú tak vylučovanie olova, ortuti a kadmia z organizmu.
Najvzácnejším produktom z rakytníka je však olej, ktorý sa získava lisovaním plodov a semien.
Pôsobenie na kožu a sliznice
Rakytníkový olej obsahuje množstvo nenasýtených mastných kyselín, hlavne v prírode sa zriedkavo vyskytujúcu kyselinu omega 7 nenasýtenú mastnú kyselinu, ktoré majú spolu s vitamínmi E, A,C výrazne regeneračné účinky na kožu a sliznice. V Rusku a Číne sa bežne používa na hojenie poranenej kože, na liečbu preležaním, popálením, omrzlín a rôznych poškodení kože po radiačnom žiarení. Protizápalový účinok oleja sa osvedčil aj pri jeho lokálnej aplikácii na afty v ústnej dutine.
Pôsobenie na baktérie
Rakytníkový olej má antibakteriálny účinok na rôzne druhy baktérii. Ničí zlatého stafylokoka a ďalšie mikroorganizmy. Zvlášť zaujímavý je jeho vplyv na Helicobacter pylori – baktériu, ktorá spôsobuje zápal sliznice žalúdka. Klinické štúdie ukázali, že podávanie rakytníkového oleja výrazne spomaľuje rast tejto baktérie a vedie k celkovému odstráneniu zápalovej reakcie sliznice žalúdka.
Ďalšie účinky
Rakytník obsahuje flavonoidy, ktoré sa vyznačujú svojimi antioxidačnými vlastnosťami a vychytávaním voľných radikálov. Priaznivo tak pôsobia na srdcový sval a zlepšujú prekrvenie myokardu. Ako ukazuje výskum, tieto flavonoidy spomaľujú aj vývoj aterosklerózy. Rakytník obsahuje aj triterpénové kyseliny, ktoré majú protizápalové účinky a zvyšujú prietok krvi srdcom aj mozgom a majú tonizujúce účinky.
Podpora imunity
Vedecké výskumy ukázali, že rakytníkový olej má okrem antibakteriálnych účinkov aj antivírusové pôsobenie predovšetkým proti vírusom chrípky, cytomegalovírusu, herpes simplex a pod. Podporuje celkovú protibakteriálnu a protimykotickú aktivitu, napríklad pri infekciách spôsobených Candidou albicans. Preto je tento olej neoceniteľným pomocníkom na podporu imunity nielen v jesenných a zimných mesiacoch, ale aj v ktorejkoľvek fáze roka.
Zhrnutie
V prírode existuje len málo rastlín s takým všestranným využitím, ako je rakytník. Jeho plody môžeme priamo jesť, dajú sa zamraziť, možno z nich pripraviť šťavy, sirupy, marmelády, dajú sa využiť v sladkých aj slaných pokrmoch, zo semienok sa lisuje olej, ktorý sa používa nielen zvnútra, ale aj zvonka, má blahodarné účinky na kožu. Má priaznivé účinky pre udržanie zdravia slizníc tráviaceho systému a ústnej sliznice. Je vhodný pri rôznych poškodeniach kože, ale aj pri suchej a popraskanej koži, ekzémoch a iných kožných problémoch, kde pomáha kožu regenerovať. Olej pomáha aj pri liečbe zápalu hrdla, mandlí a má aj onkoprotektívne účinky. Pomáha upravovať hladinu cholesterolu, predchádzať vzniku trombov a chráni organizmus pred voľnými radikálmi.
Jedinou nevýhodou je oranžové zafarbenie oleja, takže pre lepšiu aplikáciu ho odporúčam zmiešať s malým množstvom masti. Pár kvapiek môžeme pridať napríklad do šampónu alebo telového mlieka.
Verím, že si túto rastlinu zamilujete.
Tatiana Berecká
Článok bol uverejnený v časopise Zasvätený život 01/2019.