Z Božej lekárne: Ruža stolistá

V časopise Zasvätený život nájdete pravidelnú rubriku Z Božej lekárne. Vedeli ste, že ruža nie je iba na pozeranie?Ruža stolistá (Rosa centifolia)

Malý princ, hoci chcel mať kvetinu rád, čoskoro o nej zapochyboval. „Nemal som ju počúvať,“ zdôveril sa mi jedného dňa, „kvetiny netreba počúvať. Treba sa na ne dívať a vdychovať ich vôňu.“ (A. de Saint-Exupéry, Malý princ)

Jemná a osviežujúca, s jednou z najkrajších vôní sveta. Len ťažko sa jej vyrovnajú parfumy a značkové vône. Okrem toho, že je krásna, má aj mnoho priaznivých účinkov na ľudský organizmus.

Je to ruža, kráľovná kvetov v mnohých krajinách. Grécke mýty ju zas považujú za symbol znovuzrodenia nekonečnej lásky. Aj starí Rimania pripisovali ruži blahodarné účinky. Verili, že kvety majú priaznivý vplyv na mozgovú činnosť.

Ruža je veľmi nenáročná rastlinka. Rastie v nížinách, na okrajoch lesov, pri cestách… Mnohí ľudia ju s obľubou pestujú nielen pre jej krásu a vôňu, ale aj pre jej liečivé účinky.

Obsahové látky

Z mnohých obsahových látok sú to hlavne triesloviny, flavonoidy, polysacharidy a silice.

Triesloviny sa vyznačujú zvieravou chuťou, majú schopnosť zrážať kožné bielkoviny, čím sa zmierňuje tvorba zápalov a infekcií.

Flavonoidy patria k farbivám a majú antioxidačné vlastnosti. Často predstavujú hlavnú účinnú látku v rastline.

Silice, nazývané tiež éterické oleje, ochraňujú pred mikroorganizmami. Ruža obsahuje ružovú silicu, známu ako ružový olej. Pravý ružový olej je pomerne drahý, lebo kvalitný produkt si vyžaduje správnu výrobu a veľmi veľa ružových lupienkov.

Použitie

Bohaté využitie našla ruža pri výrobe kozmetiky. Pri vonkajšom použití sa osvedčila ako pleťová voda na upokojenie kože pri začervenaní, podráždení alebo ekzémoch. Môže sa potierať dvakrát denne odvarom z ruže.

Menej sú využívané jej účinky v oblasti psychiky: má upokojujúci účinok u slabých neuróz, nervozite a nespavosti (aj páter Szeliga odporúčal dať lupienky z ruže do vankúša). Ružu možno použiť aj do kúpeľa ako relaxans.

Keďže ružová silica má antioxidačné a baktericídne vlastnosti, je vhodná ako čaj pri dýchacích problémoch, virózach a nachladnutí. Odporúča sa piť čaj teplý až vlažný. Možno ho piť viackrát denne. Má lahodnú chuť a možno ho používať aj dlhodobo. Ruža má aj močopudný účinok, je teda vhodná pri chorobách močových ciest na ich prečistenie.

Niektorí ju odporúčajú aj pri črevných problémoch k harmonizácii črevnej mikroflóry a k odstráneniu črevnej dysmikróbie.

Čaj z ruže stolistej má veľmi lahodnú chuť, takže ľudia, ktorí sa radi liečia bylinkami alebo radi pijú bylinné čaje, si prídu na svoje.

A nakoniec: ak darujete ružu, nikdy tým nič nepokazíte.

Tatiana Berecká