Zákony majú chrániť život každého človeka – aj nenarodeného dieťaťa

Požiadavkou organizátorov Národného pochodu za život je odstránenie diskriminácie nenarodených detí, preto podporujú legislatívne zmeny, ktoré zabezpečia ich lepšiu právnu ochranu. Verejnú výzvu s touto požiadavkou doručia organizátori po skončení pochodu poslancom do Národnej rady Slovenskej republiky. Verejnú výzvu je možné stále podpísať na stránke https://citizengo.org/sk.

Považujeme za mimoriadne dôležité povedať politikom, že zákony na Slovensku nemajú byť voči žiadnemu nenarodenému dieťaťu diskriminačné. Ochrana života a dôstojnosť každého človeka už od jeho počatia by mali byť samozrejmosťou pre hlavu štátu, poslancov, členov vlády i pre celú spoločnosť. Vyzývame politikov, aby hľadali riešenia, ktoré budú dobré súčasne pre matku aj pre dieťa,“ povedal hovorca Národného pochodu za život Patrik Daniška.

Zmenu slovenskej legislatívy v prospech ochrany života a proti diskriminácii nenarodených detí obsahujú aj štyri v parlamente predložené poslanecké návrhy zákonov. Ich cieľom je pomôcť nenarodeným deťom a ich matkám. „Vítame všetky iniciatívy politikov, ktoré nás k tomuto cieľu posúvajú bližšie. Veľkým krokom by bolo zrušenie potratov na žiadosť. Rovnako výrazným zlepšením by bolo vybudovanie funkčnej siete pomoci tehotným matkám a ich rodinám spolu so zlepšením informovanosti o týchto možnostiach, aby každá tehotná matka vedela, na koho sa môže so žiadosťou o pomoc obrátiť,“ uviedol P. Daniška.

Diskusiou o dopadoch legislatívnych zmien na počet umelých potratov a zmeny v postoji spoločnosti sa dnes večer začne sprievodný program Národného pochodu za život. Poľský expert Tymoteusz Zych bude mať v rámci Bratislavských Hanusových dní v Divadle Malá scéna prednášku pod názvom Zákon nič nerieši. Naozaj? (O tom, čo sa stalo, keď v Poľsku zakázali potraty). Nasledovať bude diskusia predstaviteľov KDH, KÚ, OĽANO, Sme rodina a SNS k novelám zákonov predložených v parlamente.

Sprievodný program Národného pochodu za život, ktorý bude prebiehať počas troch dní v Bratislavy, nájdete na stránke www.pochodzazivot.sk. V nedeľu je potrebné rátať s dopravnými obmedzeniami a zmenami v MHD.

Národný pochod za život
Bratislava 20.9. 2019