Zasvätení aktívni na Národnom stretnutí mládeže. Ako vždy.

Na EXPO povolaní, ktoré bude jedným z verejných programov letného Národného stretnutia mládeže P18 v Prešove, sa predstavia vyše štyri stovky rehoľníkov. Vyplýva to z registrácie, ktorá sa uzavrela v týchto dňoch. Originálne podujatie predstaví 35 ženských a 19 mužských reholí, tri komunity, dva sekulárne inštitúty a 12 prolife a prorodinných organizácií. Po prvýkrát sa k nim tento rok pripoja aj predstavitelia z dvoch kňazských seminárov. Celkovo pôjde o 73 rozličných skupín, ktoré mladým ukážu a sprostredkujú živý kontakt s rôznymi charizmami Cirkvi a povzbudí ich v hľadaní Božej vôle. Špeciálnym prekvapením bude open air koncert spievajúcich zasvätených osôb.

„Jedinečný projekt je naplánovaný na tretí deň programu P18. V sobotu 28. júla 2018 od 14:30 do 18:30 h ho zastrešuje jeden z tímov P18. Budeme na Hlavnej ulici v Prešove,“ pozýva Juliana Salašová, školská sestra sv. Františka zodpovedná za EXPO povolaní, ktorá stála za koordináciou tohto podujatia aj dvakrát v minulosti.

Ponuka, ktorú si chystajú rehoľníci, spoločenstvá a hnutia, je vždy originálna. Tentokrát dostali výzvu, aby mladým ponúkli ich svedectvá odvahy. Táto výzva nadväzuje na celoročnú duchovnú prípravu na P18 Odvážny rok. „Veríme, že prinesú nové inšpirácie, ako mladým pomôcť nájsť a naplniť svoje životné povolanie, či v zasvätení alebo v manželstve,“ dodáva sestra Juliana.

Súčasťou programu EXPO je napríklad aj rehoľná kaviareň, kde si môžu mladí pútnici so zasvätenými osobami priateľsky posedieť pri káve alebo čaji. Nebudú chýbať rozličné známe i menej známe modlitby, gregoriánsky chorál, práca s Bibliou, školy modlitby či maľby ornamentu, predstavenie a prezentácie viacerých spiritualít v ich tradičnom oblečení, kvízy a veľa ďalších kreatívnych nápadov.

Návštevníkov čaká aj originálny open air koncert spievajúcich zasvätených osôb, ktorý sa uskutoční od 15:00 h na pódiu pred Konkatedrálou sv. Mikuláša v Prešove. Už teraz potvrdili účasť páter Gabriel z rehole Františkánov, Kapucíni Junior a Peter Milenky band.

Inšpiráciu pre EXPO povolaní našli organizátori na Svetových dňoch mládeže, kde sa EXPO po prvý raz v histórii konalo v roku 2002 v kanadskom Toronte. Na Slovensku túto myšlienku po prvýkrát predstavili na Národnom stretnutí mládeže R13 v Ružomberku, kde sa predstavilo 54 rozličných skupín a o dva roky na P15 v Poprade ich prišlo až 74.

Zdroj: TK KBS, Komunikačný tím P18
-fc-