Zavraždená indická klariska bude vyhlásená za blahoslavenú

Indická klariska Rani Maria Vattalilová, pred viac než 20 rokmi dobodaná nožom na smrť, bude v sobotu 4. novembra v centre krajiny v Indore vyhlásená za blahoslavenú. Slávnosti bude predsedať prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Angelo Amato. 41-ročná rehoľná sestra bola v autobuse pred očami viac než 50 pasažierov zavraždená na ceste do Keraly, keď sa vracala domov zo svojho pôsobiska v centrálnej časti Indie.

Jedným z účastníkov slávnosti blahorečenia bude aj jej vrah. Vtedy 22-ročný Samandar Singh zavraždil sestru Rani v mene zločineckej skupiny, ktorú podráždili aktivity indickej klarisky v prospech obyčajných ľudí. Rehoľná sestra v diecéze Indore vytvorila niekoľko skupín, ktoré si navzájom finančne pomáhali a stali sa tak nezávislými od kšeftárskych skupín.

„Čokoľvek sa stalo, stalo sa. Mrzí ma to a je mi ľúto, čo som urobil. Teraz som však šťastný, že svet si uctil a uznal sestru Rani týmto spôsobom,“ povedal pre médiá hinduista Samandar Singh. Vrah indickej rehoľnej sestry najskôr dostal trest smrti, neskôr doživotie. Mladšia sestra zavraždenej rehoľnice, tiež klariska, vraha v čase, keď bol vo väzení, prijala za svojho „brata“ a pričinila sa o jeho prepustenie. Jej svedectvo si môžete pozrieť ::TU::

Slávnosť blahorečenia zavraždenej Rani Marie Vattalilovej je podľa miestnych náboženských predstaviteľov v Indii inšpiráciou pre všetkých prenasledovaných kresťanov. Vatikán ohlásil jej beatifikáciu ako martýrky v marci tohto roku a umožnil tak, aby si ju Katolícka cirkev v Indii mohla verejne ctiť ako svoju prvú mučeníčku modernej doby. Viac už kardinál Angelo Amato:

„Sestra Rani mala hlad a smäd po spravodlivosti. Kvôli tomu bola 25. februára 1995 zavraždená, keď cestovala autobusom do Bhopalu. Nájomný vrah ju nožom bodol 54-krát. Bol to skutočne masaker. Zatiaľ čo ju bodal nožom, sestra opakovala Ježišovo meno.

Umučenie sestry Rani je požehnaním nielen pre misiu v Udainagare, ale pre celú Katolícku cirkev v Indii. Jej obeta sa stala majákom svetla pre množstvo misionárov, ktorí v nej nachádzajú inšpiráciu a ochranu pre ich neľahké dielo dobra. Mučeníci odjakživa vytvárali úrodnú pôdu pre rast nových generácií kresťanov.“

Zdroj: RV

-msk-