Zdravý životný štýl

 

Si unavený a chorý z toho, že si unavený a chorý? Tak nejako som sa už dlhšie cítila. Vedela som, že potrebujem zmenu, že už viac nevládzem dlhodobo nevládať. Že chcem viac, lepšie a kvalitnejšie slúžiť, no nevládzem. Že chcem žiť zdravšie. Moju pozornosť v tom čase pritiahla kniha Ricka Warrena: The Daniel Plan (40 days to a healthier life). Čítala som od neho už dve knihy a zatiaľ ma nesklamal. Dala som mu teda ďalšiu šancu.
Každý chce byť zdravý, no zjavne len niektorí ľudia si volia, že budú zdraví. Nestačí chcieť, snívať, túžiť. Treba urobiť rozhodnutie. Nestaneme sa zdravšími len tak náhodou. Je to voľba – jedna za druhou. No na začiatku je rozhodnutie. Ak si doteraz čakal na nejaké znamenie a špeciálny časopriestor, tak tu je: Boh aj v tejto chvíli čaká, kedy už začneš robiť zdravé voľby.

Vieš, že kedykoľvek sa rozhoduješ pre niečo, čo tvojmu zdraviu ublíži, vedľajším efektom je, že sa ti bude o trochu ťažšie rozhodovať pre niečo, čo zdraviu pomôže. Opakovanými zlými rozhodnutiami sme si nastavili autopilota a máme dve možnosti – veľkou silou meniť kormidlom vopred nastavený smer, alebo zmeniť nastavenie autopilota.

Oslavujte teda Boha vo svojom tele (1 Kor 6, 20).

INGREDIENCIE: Päť základných zložiek

FAITH – FOOD – FITNESS – FOCUS – FRIENDS

VIERA – JEDLO – CVIČENIE – ZAMERANIE SA (na niečo) – PRIATELIA

Nič svetoborné, však? Dôvodom, prečo je Danielov plán efektívny a odlišný od iných zdravie zlepšujúcich ponúk, sú dve jeho tajné prísady: VieraPriatelia.

Možno ste sa ešte nechytili, ale viete, čo nás čaká? Každý deň budeme musieť robiť múdre a zdravé rozhodnutia:

  • Odovzdaj svoje telo Bohu a popros ho o pomoc. „Bratia, pre Božie milosrdenstvo vás prosím, aby ste svoje telá prinášali ako živú, svätú, Bohu milú obetu, ako svoju duchovnú bohoslužbu“ (Rim 12, 1).
  • Nepúšťaj sa do toho sám, oslov priateľov (keďže kniha bola a ešte stále je len v angličtine, pustili sme sa do toho s kamarátkou, ktorá býva v Anglicku). Neskôr som kolegyniam v zborovni navrhla, či by sme mohli spolu cvičiť. Tak sme sa raz do týždňa stretávali.
  • Začni robiť zdravé voľby – napríklad namiesto chipsov si daj čerstvé ovocie alebo orechy. „‚Všetko smiem.‘ Ale nie všetko osoží. ‚Všetko smiem.‘ Ale ja sa ničím nedám zotročiť. ‚Jedlo je pre žalúdok a žalúdok pre jedlo.‘ Boh však zničí jedno aj druhé“ (1 Kor 6, 12 – 13). Úžasná perspektíva!
  • Priatelia budú robiť zdravé voľby s vami – napríklad mne na sviatok namiesto čokolády dali zväzok reďkoviek či krabičku jahôd a vrecko orechov a sušeného ovocia. Pomáha to nemať poruke nezdravé dobroty.
  • Cvičenie urob súčasťou svojho denného režimu. Hýb sa a športuj tak, aby si sa pri tom usmieval (pokus s Pilates u mňa nefungoval. Zato aerobic, to už hej). Spomeň si, čo ti robilo radosť, keď si sa ako dieťa hral. Švihadlo? Niečo iné?
  • Ozajstné jedlo nech je pravidelne na tvojom tanieri. Ozajstné jedlo z ozajstných potravín.
  • + k jedlu aj pitný režim.
  • Dopraj si viac spánku.
  • Zredukuj stres.
  • Nesnaž sa zmeniť všetko naraz. Jedno po druhom. Ale pusť sa do toho už teraz.

Zložka číslo jedna: VIERA

Boh ťa miluje takého, aký si, no miluje ťa až príliš na to, aby ťa nechal takého, aký si. Použije čokoľvek, aby ti pomohol rásť.

„A neviete, že vaše telo je chrámom Ducha Svätého, ktorý je vo vás, ktorého máte od Boha, a že nepatríte sebe? Draho ste boli kúpení. Oslavujte teda Boha vo svojom tele“ (1 Kor 6, 19 – 20).

Ak stálo za to položiť za teba život, nemyslíš, že Boh chce, aby si sa o seba staral trochu lepšie? Ak by si minul milióny a kúpil dostihového koňa, kŕmil by si ho nezdravým jedlom a dovolil by si, aby si vôbec neoddýchol a bol celé noci hore? Určite by si ochraňoval svoju investíciu. Pravdou je, že Ježiš do teba investoval. Zaplatil za tvoj život svojím životom a očakáva, že aj ty sa o seba postaráš čo najlepšie. Sám to však nezvládneš. Božia láska je založená na tom, kým Boh je, a nie na tom, čo ty robíš alebo nerobíš, aby si si jeho lásku získal. Boh „je schopný okrem tohto všetkého urobiť oveľa viac, ako prosíme alebo chápeme“ (Ef 3, 20). Jedným z ovocia Ducha (Gal 5, 23) je zdržanlivosť, inými slovami aj sebaovládanie. Možno je čas častejšie si od neho prosiť toto ovocie do svojho života.

Ak ti niečo stojí za to, aby si sa kvôli tomu trápil, tak o to viac ti má stáť za to, aby si sa za to modlil. Je to jednoduché. Ak si vezmeš nejaký svoj problém alebo negatívnu myšlienku a stále sa k tomu vraciaš, tomu sa hovorí „trápiť sa“. Keď to isté robíš s veršom zo Svätého písma a rozmýšľaš nad tým stále dookola, to je modlitba. Ak si sa modlil aspoň toľko, koľko si sa kvôli nejakej veci trápil, budeš mať potom o dosť menej dôvodov na trápenie.

Otvor svoje srdce Božej láske. To je tá najlepšia a najzdravšia voľba, ktorú môžeš urobiť. A po zvyšok svojho života sa rozhoduj, že chceš lepšie Boha spoznať, viac mu dôverovať a viac sa modliť.

Ja som sa už skôr pustila do tohto plánu byť silnou ako Daniel a robiť zdravšie rozhodnutia. A poviem vám, toto je ozaj len začiatok. Ešte nás spolu čaká pár ďalších krokov. Už teraz však môžem povedať, že keď dôjdem na koniec, keď dosiahnem cieľ, chcem mať v srdci postoj: Vôbec to nebolo až také zlé. Stálo to za to!

Milý môj unavený brat, sestra, tiež máš teraz dojem, že sa s tým naozaj dá voľačo urobiť? Znova to odložíš? Alebo začneš? A kedy? Hneď?

Františka Čačková, školská františkánka

foto: archív zz

(pokračovanie nabudúce: Zložka číslo dva – JEDLO)