Zločin voči rehoľnej sestre vyvolal v Indii vlnu protestov

„Brutálny a nehumánny čin, za ktorý sa musia hanbiť všetci občania Indie“ – takto označuje nóta Konferencie biskupov Indie zločin skupinového znásilnenia spáchaného na staršej rehoľnej sestre 13. marca v Ranagath v Západnom Bengálsku. Šesťčlenný gang útočníkov okrem spomenutého násilia na predstavenej kláštornej školy Sestier Ježiša a Márie atakoval ďalšie členky komunity, zneuctil tabernákulum v kláštornej kaplnke a ulúpili cennosti z kancelárie riaditeľa školy.
Indickí biskupi spolu s hlbokým rozhorčením a bolesťou z otriasajúcej správy vo svojom vyhlásení vyjadrujú solidaritu s obeťami a žiadajú od ministerského predsedu štátu Západné Bengálsko zadosťučinenie spravodlivosti a vykonanie opatrení na ochranu sestier a rehoľných inštitúcií, ktoré svojou nezištnou službou významne prispievajú k pokroku krajiny.
Niektorí z útočníkov boli políciou identifikovaní zo záznamu kamerového systému, zadržali desiatku podozrivých. Násilný čin vníma kresťanská komunita v Indii ako prejav zastrašovania, ktorý stupňuje celkovú atmosféru protikresťanského tlaku zo strany hinduistických integralistov. V poslednej dobe sa v celej indickej spoločnosti opakovanie dvíha vlna odporu proti zločinom hromadného znásilňovania.
K modlitbe za 71-ročnú sestru, ktorú s fyzickými a psychickými zraneniami hospitalizovali v nemocnici neďaleko Kalkaty sa v uplynulú nedeľu pripojili veriaci vo všetkých kostoloch Západného Bengálska, ako aj v iných častiach Indie.

(Zdroj RV, -jb-)