Sestra Jana Lapšanská: Virgo intacta, sponsa Christi, mater spiritualis

„Nedotknutá panna, nevesta Kristova, duchovná matka.“ Ako rehoľná sestra zažila koniec druhej svetovej vojny, nástup totality Barbarskú noc aj prísľub na lepšie časy pre veriacich po Nežnej revolúcii. Sestra Jana Lapšanská z Kongregácie sestier Nepoškvrneného Počatia Panny Márie oslávila sedemdesiate výročie večných rehoľných sľubov. Stalo sa tak počas predchádzajúceho víkendu v Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Ľubici.

Už 94-ročná sestra Jana si svoje jubileum pripomenula v rodnej obci Ľubica neďaleko Kežmarku. V sobotu na svätej omši povedala, že riskovať pre Ježiša sa oplatilo aj v čase totality. „Jednoducho som prijímala to, čo Pán Boh momentálne poslal. Verila som, že všetko čo sa s nami deje, že Pán Boh drží tie naše nitky v hrsti a nedopustí nič, čo by nám škodilo,“ povedala.

Keď jej bolo najťažšie, robila si zápisky. Zamilovanie sa do Ježiša, začiatok rehoľného života počas SNP či Barbarská noc. To všetko je zachytené v knihe V tvojom náručí, ktorá bola uvedená na knižný trh. „Svedectvo, že život s Bohom má zmysel a že je krásny, tak ona je pamätníčka mnohých vlastne historických dejinných udalostí, ktoré prebiehali na Slovensku i v celom Československu,“ hovorí Martin Leschinger z rodinného nakladateľstva Flétna.

Kňaz Michal Lipták si ako niekdajší farár v Ľubici osobne pamätá na sestru Janu. „Domáce podmienky nemala dobré, ľahké a predsa Pán Boh ju obdaroval tým rozumom a ona potom aj v živote sa tak vedela múdro riadiť,“ povedala sr. Jana. Oddanosť Bohu obdivuje na sestre Jane aj jej bratranec kňaz Šebastián Košút. „Predovšetkým to bola túžba dostať sa blízko Ježiša Krista,“ uviedol.

Sestra Jana Lapšanská napriek vysokému veku neustále oplýva výrečnosťou a ako osobne prezradila, jej každodenným spoločníkom je aj Rádio LUMEN.

Zdroj: Rádio LUMEN / Ivo Novák
-fc-

1 komentáre k "Sestra Jana Lapšanská: Virgo intacta, sponsa Christi, mater spiritualis"

  1. Vážená sestra Jana,
    požehnaný život prežívate. Vďaka za príklad. Prajem Vám, aby ste nestratili chuť umelecky tvoriť aj ďalej. Veľa darov Ducha Svätého, aby Vaše „Svedectvo, že život s Bohom má zmysel a že je krásny…naplní aj mladších radosťou a vďakou za krásu, ktorú nám Boh nadeľuje. Potešili ste ma, že ste sa nezľakli ani počítača. Obdivujem Vás.
    S úctou
    Mária