Sestra Margita Gašparovská (nar. 1948) je Slovenka zo srbskej Selenče a je členkou chorvátskej provincie Kongregácie milosrdných sestier Svätého kríža. Pred dvoma rokmi v lete sa s ňou stretla naša redaktorka Františka Čačková.
Štrnásť zastavení krížovej cesty, biblické príbehy či výjavy z každodenného života. Všetko vyrobené z morských mušlí, ulít, lastúr či morských ježkov. Takto oddychuje inak veľmi zaneprázdnená sestra Margita Gašparovská.
Je tiež autorkou týchto výnimočných umeleckých diel, ktoré boli súčasťou niekoľkých výstav. Absolvovala Vyššiu zdravotnú školu v Záhrebe. Dlhé roky pracovala na Klinike chirurgie čeľuste, tváre a úst v Záhrebe ako hlavná sestra a neskôr bola hlavnou sestrou na ortopédii vo Vukovare. Momentálne pracuje v ambulancii charitného domu pri ťažko chorých sestrách v chorvátskom Dakove.
„Talent na prácu s mušľami som v sebe objavila náhodou, keď mi jedna naša sestra darovala mušle. Jednostaj som sa pokúšala vytvoriť ženskú postavu, ktorá sa mi celkom podarila, a potom mi skrsla myšlienka: Idem vytvoriť jasličky,“ povedala sestra Margita. A tak jej prvé dielo, jasličky, vzniklo v roku 2004. Dobrí počtári si isto vyrátali, že sestrička začala tieto dielka vyrábať, keď mala 56 rokov. Odvtedy stále niečo tvorí. Má odložených asi 90 unikátnych figúrok a k nim neráta množstvo ďalších, ktoré za tie roky darovala. „Pri práci s mušľami si oddýchnem, upokojím a teší ma, keď realizujem nejakú myšlienku.“ Jej práca je výnimočne precízna, tematicky viazaná hlavne na dve témy: výjavy zo života Ježiša Krista a výjavy z bežného života obyčajných ľudí. Darované mušle stáli nejaký čas bokom, kým sa nepustila do prvej postavy. Odvtedy jej známi nosia z dovoleniek stále nový a nový materiál, aby týchto výnimočných diel mohlo pribúdať.
Nemáte aj vy už roky odložené bokom niečo, pri čom si môžete oddýchnuť, a čakáte na „vhodnú príležitosť“ vytiahnuť to? Alebo si hovoríte, že ste „pristarí“ niečo nové skúšať? Chyťte sa toho, čo vám práve Boh pripomenul, a pustite sa do toho. Možno raz budeme písať aj o vás.
Františka Čačková, OSF