Dominikán zachránil viac než 800 rukopisov z irackého Mosulu

V rímskom dominikánskom kláštore pri Bazilike Santa Maria sopra Minerva prebieha výstava kresťanských rukopisov z irackého Mosulu. Zachránil ich Nadžib Michael z tamojšej dominikánskej komunity. Niekoľko týždňov pred dobytím mesta tzv. Islamským štátom sa mu podarilo zhromaždiť najcennejšie pamiatky písomníctva, ktoré potom odviezol z Mosulu do Kurdistanu. Zachránil tak pred istou skazou viac než 800 rukopisov a 5 tisíc starých tlačovín. Džihádistom veľmi záležalo na likvidácii týchto prameňov. Svedčia totiž o 2000-ročnej prítomnosti kresťanov v tomto regióne.

„Je to veľmi významné, pretože tieto rukopisy sprostredkovali prístup ku koreňom Katolíckej cirkvi a celkovo východných cirkvi v Iraku,“ hovorí kardinál Leonardo Sandri, prefekt Kongregácie pre východné cirkvi. „Cirkev nie je iba kult, charitatívna činnosť biskupov, kňazov a laikov, ale tiež kultúra, umenie, veda, všetko to, čo sa uskutočnilo spolu so šírením kresťanskej viery. Ukazuje sa tak, že skutočný historický Irak nie je mysliteľný bez kresťanstva a bez katolíckej viery,“ povedal Vatikánskemu rozhlasu kardinál Sandri.

Manuskripty a vzácne tlačoviny sa týkajú viacerých odborov. Sú medzi nimi kresťanské liturgické texty, filozofické traktáty, texty o lekárstve, astronómii, ale tiež moslimské a jezídske texty, diela veľkých spisovateľov, teológov a mysliteľov východnej tradície. Ako oznámil prefekt Kongregácie pre východné cirkvi, Svätá stolica pomôže v konzervácii irackých rukopisov. Ujme sa ich Vatikánsky archív a knižnica.

Zdroj: RV
-msk-