Don Bosco na slovenskej poštovej známke

Slovenská pošta, a. s., vydala v piatok 14. augusta 2015 pri príležitosti dvojstého výročia narodenia zakladateľa Saleziánskej kongregácie svätého Jána Bosca poštovú známku s jeho podobizňou. Chce takto zložiť hold nielen jeho práci s mládežou, ktorej výchove zasvätil svoj život, ale aj všetkým saleziánom, ktorí naďalej rozvíjajú jeho odkaz. Od piatka 14. augusta je známka k dispozícii na všetkých pobočkách pošty.

Samotný dizajn poštovej známky s rozmermi 44,4 × 30,5 mm tvorí portrét dona Bosca umiestnený na šrafovanom pozadí, ktorý vytvára alúziu lineárneho ochranného prvku na platidlách a ceninách, a v ktorom presvitá symbol kríža.

Autorom výtvarných návrhov poštovej známky je akad. mal. Karol Felix. Autorom líniovej rozkresby a rytiny poštovej známky je František Horniak. Do prípravy známky boli zapojení aj samotní slovenskí saleziáni – poradcom pre tvorbu známky sa stal don Tibor Haluška.

Slovensko sa vydaním tejto známky zaradí k mnohým ďalším krajinám, ktoré v tomto roku dvojstého výročia narodenia dona Bosca vydali na jeho počesť aj samostatnú poštovú známku.

(Zdroj: saleziani.sk; rhsdb)