Duchovné cvičenia cez internet ponúkajú sestry z Congregatio Jesu

Duchovné cvičenia cez internet. Takúto možnosť už piaty rok ponúkajú sestry z Congregatio Jesu. Účastníci počas pôstu dostávajú e-mailom témy, na ktorými by mali meditovať. Ľudia, ktorí si takto vykonajú duchovné cvičenia, by si mali denne nájsť aspoň polhodinku na meditáciu a modlitbu. Zároveň aspoň raz do týždňa komunikujú s osobou, ktorá ich cez internet sprevádza. Prvé boli v roku 2012 z podnetu dnes už nebohého provinciála jezuitov Petra Bujku. Vtedy išlo o jednorazovú akciu. Od adventu v 2014 túto možnosť ponúkajú sestry. „Páčilo sa nám to. Povedali sme si, že to skúsime ponúknuť v malom. Videli sme, že tá potreba naozaj je a že ľudia zareagovali,“ približuje sestra Miroslava Lupčíková.

Tento rok si duchovné cvičenia online vykonáva 63 ľudí od 22 do 64 rokov a sprevádza ich dvadsaťjeden rehoľných sestier, jeden laik a jeden jezuita. „Tí ľudia žijú v bežnom prostredí, fungujú tak ako fungujú počas dňa. Výzva pre nich je, aby sa denne spojili s Pánom cez modlitbu. A tá modlitba je tridsať minút nad svätým písmom plus reflexia nad textom písma nad samotnou modlitbou,“ hovorí sestra Lívia Marková z Congregatio Jesu. Dodáva, že s ľuďmi, ktorí si takto vykonávajú duchovné cvičenia, komunikujú prostredníctvom internetu aspoň raz v týždni. Väčšinou cez víkend. „Prípadne máme už aj takú formu, že ľudia ktorí sú v blízkom okolí, tak môžu sa aj osobne stretnúť so sprevádzajúcim človekom,“ dodala sr. Lívia.
Duchovné cvičenie online nie sú náhradou za klasické exercície, ale majú pomôcť ľuďom nájsť si čas na modlitbu a aj takto sa pripraviť na sviatky.

zdroj: tkkbs.sk

-msk-