„Extrémna krížová cesta“ sa po prvýkrát konala aj na Slovensku

„Etrémna krížová cesta“ – to je názov celosvetovej pôstnej iniciatívy, ktorá sa minulý týždeň po prvýkrát uskutočnila aj na Slovensku. Do jej 10. ročníka sa zapája okolo 100-tisíc ľudí v 24 krajinách sveta.

Ide o modlitbu krížovej cesty za nočného pochodu v tichu. Dĺžka trasy sa v jednotlivých krajinách a miestach rôzni a môže dosahovať až 144 kilometrov. Extrémna krížová cesta je inšpirovaná spiritualitou sv. Františka a je opakom tzv. „gaučového“ životného štýlu. Koná sa vždy počas Pôstneho obdobia, v mnohých krajinách špeciálne na Veľký piatok. Začína sa večernou svätou omšou a pokračuje na vopred pripravených trasách.

Na Slovensku sa po prvý krát uskutočnila v piatok 16. marca v Zborove v okrese Bardejov s účasťou 90 osôb (50 zo Slovenska a 40 z Poľska). K dispozícii boli dva varianty: 30-kilometrová trasa bl. Zdenky Schelingovej a 40-kilometrová trasa bl. Titusa Zemana.

„Extrémna krížová cesta je globálnou náboženskou iniciatívou a aktuálnym spôsobom ako praktizovať spiritualitu v 21. storočí“, povedal iniciátor projektu, poľský kňaz Jacek Wiosna Stryczek. Ten začal s iniciatívou v Poľsku v roku 2009 v rámci pastorácie študentov.

V súčasnosti existuje v tejto krajine viac než 600 trás Extrémnej krížovej cesty. Iniciatívu v Poľsku podporujú: kardinál Stanisław Dziwisz, apoštolský nuncius v Poľsku Celestino Migliore, ktorý sa jej aj osobne zúčastnil, a arcibiskup Krakova Marek Jędraszewski.

Ako sa uvádza v komuniké celosvetového podujatia, táto aktivita je veľkou príležitosťou premýšľať o svojom živote, prekročiť hranice návykov a ísť poza vlastné duchovné a fyzické zóny komfortu. Je šancou na duchovnú premenu.

zdroj: RV