Futbal do Brazílie priniesli jezuiti

V týchto týždňoch celý svet prežíva majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré sa už druhýkrát v histórii konajú v Brazílii. Počiatky futbalu v tejto juhoamerickej krajine, pre ktorú sa futbal stal národným športom, popísal na svojom blogu Terre dʼAmerica taliansky novinár Alver Metalli, ktorý vyšiel z článku uverejneného v brazílskej mutácii časopisu Passos (angl. Traces), vydávaného hnutím Comunione e Liberazione. Podľa neho práve jezuiti začali futbal v Brazílii hrať medzi rokmi 1879 až 1881, po vzore veľkých vzdelávacích inštitúcií v Európe.

Medzi rokmi 1879 až 1881 navštívili jezuiti, pôsobiaci na strednej škole Colégio São Louis v meste Itu v štáte São Paulo, najvýznamnejšie školské inštitúcie v Európe, aby sa oboznámili so skúsenosťami, ktoré by pre ne mohli byť zaujímavé vo vzťahu k zavedeniu športovej výučby na školách za účelom, „aby všetky svaly pracovali harmonicky, zatiaľ čo morálne ponaučenie vyrastajúce zo športového ducha by bolo odovzdávané prostredníctvom zábavných a oddychových hier“.
Uvedené slová pochádzajú z knihy brazílskeho historika Josého Moraes dos Santos Neta Vízia hry: Počiatky futbalu v Brazílii a umocňuje ich celý rad dokumentov, fotografií, záznamov a školských denníkov žiakov a učiteľov. Z nich sa tiež dozvedáme, že keď boli jezuiti vo Francúzsku, „navštívili školu Vannes, kde sa futbal už hral, a dostali sa do kontaktu s pátrom Du Lac, ktorý bol veľkým zástancom zavedenia anglického futbalu do škôl, pretože sa domnieval, že tento šport v sebe obsahuje správnu rovnováhu medzi mužnosťou a mravnosťou a je vhodný na to, aby formoval zdravé a dobré mladých občanov“.
Na základe odporúčania francúzskeho kňaza sa jezuiti v Anglicku zoznámili s futbalom, ktorý sa hral na prominentnej chlapčenskej škole Harrow School. Potom mali možnosť spoznať aj situáciu v Nemecku, kde vychovávatelia futbal používali vo výučbe spoločne s nemeckou gymnastikou. Po návrate do Brazílii jezuiti „zaviedli futbal do svojich škôl, pretože v ňom videli prostriedok pre podporu výučby“.

(Zdroj: www.jesuit.cz)

-sc-