Hrdinka počas vojny vlastným telom chránila ranených pred nacistami

Sestra Agnès-Marie Valoisová, ktorá bola za svoju starostlivosť o ranených a zomierajúcich po bitke v prímorskom meste Dieppe počas druhej svetovej vojny nazvaná „anjelom z Dieppe“, minulý mesiac zomrela vo veku 103 rokov.

Útok spojeneckých síl na mesto Dieppe, ktoré sa nachádza na severe Francúzska, sa uskutočnil 19. augusta 1942. Už po niekoľkých hodinách urputných bojov väčšina spojeneckých vojakov (asi 3500) zahynula, bola zranená alebo zajatá. Najviac vojakov bolo z Kanady. Udalosti tohto dňa sestra Agnès opísal slovami, že „to nebola vojna, ale masaker“.

Narodila sa roku 1914 vo francúzskom meste Rouene a roku 1936 sa stala augustiniánkou. Ako zdravotná sestra bola jedna z desiatich sestier augustiniánok, ktoré prijímali ranených i mŕtvych po bitke v meste Dieppe. Známe sú viaceré hrdinské skutky, ktoré sestra Agnès v ten deň urobila, medzi ktorými bolo aj jej rozhodnutie svojím telom ochrániť kanadského vojaka, na ktorého nemecký dôstojník namieril svoj pištoľ. Sestra mu povedala, že vystrelený náboj bude musieť najprv prejsť jej telom.

Ona sama vyrozprávala, ako ju jeden ranený vojak na bojisku poprosil, aby ho pobozkala tak, ako by ho pobozkala jeho matka. Sestra Agnes jeho prosbe vyhovela a zranený vojak na to zomrel.

Po skončení druhej svetovej vojny aj naďalej pracovala v rôznych nemocniciach až do odchodu na dôchodok a pokiaľ jej to zdravie umožňovalo, každý rok sa zúčastňovala na spomienkových slávnostiach na bitku o mesto Dieppe. Za svoju hrdinskú službu dostala niekoľko ocenení: bolo jej udelené Francúzske národné vyznamenanie za zásluhy a Kanadská medaila za osobitné zásluhy a stala sa rytierom Čestnej légie.

Štefan Turanský SDB
-fc-