Iracký arcibiskup hľadá pomoc v Británii

“Britská vláda musí poslať do Iraku jednotky, alebo budeme riskovať vyhladenie kresťanskej populácie,” povedal 9. februára iracký arcibiskup Bashar Warda, CSsR. Jeho arcidiecéza Erbil sa nachádza v epicentre utečeneckej krízy. “Desiatky tisícov kresťanov utekajú pred prenasledovaním Islamského štátu. Vojenská intervencia Západu bola doposiaľ nedostatočná,” povedal členom snemovne lordov. Prosil politikov, aby vyzvali parlament zasiahnuť v tejto vážnej veci. Arcibiskup je presvedčený, že Británia by mala poslať jednotky do Iraku na obranu ohrozených kresťanov a iných menšín. Vo Veľkej Británii sa už rozbieha kampaň na vojenský zásah proti IS. Británia už podnikla letecké útoky proti islamským teroristom a zabezpečila proti teroristom zbrane.
“Keďže som katolíckym biskupom, nie je pre mňa ľahké podporovať vojenské zásahy. Avšak v tejto situácii musíme ísť až tak ďaleko. Niet inej voľby. Útoky proti teroristom trochu zabrzdili niektoré aktivity IS, ale to nestačí. “
Arcibiskup Warda vysvetlil, že iracká armáda nemá oprávnenie bojovať proti IS. Tvrdí, že IS dostáva zbrane od jednotlivcov zo saudskej Arábie a z Turecka. Tvrdí tiež, že videl lietadlá, ktoré v poslednom období prevážali zbrane teroristom.
“Jednotky irackých vojakov nie sú pripravené bojovať proti teroristom. Podľa mňa potrebujeme vojakov na zemi, o to všetci prosia. Musíme byť vojensky pripravení na zemi, ak príde útok. Letecké útoky proti teroristom nestačia.”

Arcibiskup tiež naznačil, že Západ sa spolupodieľa na zodpovednosti za zhoršenie situácie v Strednom Východe. Ukázalo sa, že niektorí mladí ľudia zo Západu išli bojovať na stranu džihádistov: “Vidíme, že viac a viac mladých ľudí sa pokúša pripojiť k Daeshu (arabský názov pre IS), takže všetci sa tak trochu spolupodieľame na zodpovednosti za to čo sa deje – politici a všetci.”

Arcibiskup strávi týždeň vo Veľke Británii snahou dostať vážnu situáciu v svojej krajne viac do povedomia občanov tejto krajiny. Stretol sa s charitatívnou organizáciou Cirkev v núdzi a s generálnou synodou Anglikánskej cirkvi. V stredu sa stretol s kardinálom Vincentom Nicholsom a večer s ním slávil v katedrále Wstminster sv. omšu.

Viac na www.thetablet.co.uk/news/1724/0/iraqi-archbishop-begs-britain-to-send-troops-into-iraq-to-protect-dwindling-christian-population

-rd-