Karmelitánky svedčia o barbarstve počas trojdňových útokov džihádistov

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi pozýva k podpore práce karmelitánok v Mozambiku. Sestry zažili ešte koncom mája útok teroristov v meste Macomia v provincii Cabo Delgado na severovýchode Mozambiku, známe vďaka náleziskám zemného plynu. Tereziánske karmelitánky od sv. Jozefa (Carmelitas Teresas de San José), ktoré v Macomii pôsobia už 16 rokov, sa v tejto oblasti venujú vzdelávaniu miestnych obyvateľov.

„Bol to silný a krutý útok, ktorý trval tri dni,“ uvádza na svojej facebookovej stránke sestra Blanca Nubia Castaño z Karmelu v Macomii. K útoku došlo 28. mája. Spolu s ostatnými rehoľníčkami si uvedomovali riziko útoku, a tak niekoľko dní vopred opustili sídlo misie, ku ktorému patrí aj škola s internátom.

Ďalej píše, že „už dva a pol roka žije oblasť Macomie a celá provincia Cabo Delgado v strachu zo smrti“. Dôvodom sú kruté útoky ozbrojených skupín džihádistov, ktoré môžu podľa odborníkov súvisieť práve s objavom bohatých podmorských nálezísk zemného plynu pri pobreží provincie.

Od začiatku roka sa zintenzívnila činnosť džihádistov: terorizujú obyvateľstvo, vypaľujú dediny a napádajú civilistov na uliciach i vo verejnej doprave.

Sestry sa rozhodli vrátiť do Macomie 4. júna 2020, „hoci riziko ešte celkom nepominulo“ – chceli získať predstavu o rozsahu škôd spôsobených teroristami, „navštíviť spolupracovníkov a ich rodiny, povzbudiť ich a pomôcť im“. Ako o tom svedčí sestra Blanca Nubia Castaño, skaza bola katastrofálna: „Barbarsky zničili celé územie mesta, poškodili väčšinu štátnej infraštruktúry a obchodnú štvrť obrátili na prach a popol.“ K materiálnym škodám sa pridali škody na ľudských životoch, no počet obetí je zatiaľ neznámy. „Ešte nevieme, koľko obetí z radov civilného obyvateľstva a bezpečnostných síl stálo toto vyčíňanie.

Tretieho júna sa ľudia začali pomaly vracať do svojich domovov,  niektoré boli spálené, iné vyplienené… A to sme, nezabúdajte, len pred rokom zažili ničivý nápor cyklónu Kenneth.“ Zasiahol predovšetkým provinciu Cabo Delgado a spôsobil v nej značné škody.

Pri útoku koncom mája bolo centrum Tereziánskych karmelitánok od sv. Jozefa zrejme ušetrené iba preto, že leží mimo oblasti napadnutej teroristami. „Naša misia z toho vyšla bez ujmy, lebo sa nachádza vo vrchoch vedľa vojenskej základne.“ Z bezpečnostných dôvodov sa teraz sestry museli vrátiť na túto misiu, ona sa stala ich útočiskom – v Macomii ešte zostať nemohli.

Podľa projektu mimovládnej organizácie Armed Conflict Location and Event Data Project (ACLED; v preklade Projekt o lokalizovaní ozbrojených konfliktov a údajoch o udalostiach) si násilie v regióne vyžiadalo od konca roku 2017 viac ako 1 100 životov vrátane 700 civilistov.

Podľa OSN viedla agresia od konca roku 2017 k vysídleniu 200 000 ľudí. Podľa tých istých zdrojov posledný útok na mesto Macomia, ktoré dovtedy prichýlilo 30 000 vysídlených osôb, spôsobil nový exodus utečencov. Svätý Otec upriamil pozornosť sveta na túto nepovšimnutú krízu v svojom príhovore Urbi et Orbi na Veľkonočnú nedeľu.

Roku 2015 navštívila delegácia ACN International rehoľné sestry v Macomii a na podporu ich pastoračnej práce im poskytla automobil. „Veľmi ma mrzí situácia v Macomii, a to aj preto, lebo pri poslednej návšteve Mozambiku som sa osobne zoznámil so sestrami karmelitánkami,“ uviedol Rafael D’Aquí, projektový manažér ACN pre Mozambik.

V tom čase naňho zapôsobila najmä ich práca: „Ich služba sa netýka len internátnej školy, ktorú prevádzkujú, ale všetkého obyvateľstva v okolí.“ Okrem žiakov, ktorí sú im zverení, sa starajú o ich rodiny a učiteľov. Vedú i program, ktorý poskytuje matkám podporu pri dojčení a bábätkám primárnu lekársku starostlivosť. Záujemcovia ich môžu podporiť TU.

TK KBS, acn; ml