Kláštor v Sýrii získal vďaka Slovákom nové okná i Sväté písmo v slovenčine

Z výnosu Zbierky KBS na pomoc prenasledovaným kresťanom a utečencom vymenia vyše sto okien a dverí na klášore Deir Mar Musa v Sýrii. Po návšteve kláštora o tom informoval tím Slovenskej katolíckej charity. Pracovníci charity tento týždeň navštevujú komunity kresťanov a vysídlencov v Sýrii a Libanone, ich cieľom je zmapovať súčasnú situáciu vysídlencov, zmonitorovať poskytnutú humanitárnu pomoc a identifikovať ďalšie možnosti dlhodobej spolupráce.

V kláštore ich prijal 47-ročný mních a sýrsky kňaz. „Volám sa Džihád a chcem byť svätý. Takže svätý Džihád, prečo nie?“ uviedol mních. Sprevádzal ich po kláštore z polovice 6. storočia na úpätí hôr, kde do života komunity vstupuje každý, kto sem príde. V kostole tím upúta freska z roku 1098 s obrazom Ježišovho krstu. „Krst nie je jediná cesta evanjelizácie. Tu sme svedkami. Pozývame ľudí, aby žili svoju vieru. Cítia, že ich nesúdime. Rešpekt, ktorý tu zažívajú, sa vrýva do ich srdca,“ hovorí Abuna Džihád z rehoľník komunity al-khalil.

Slovenský tím to zažíva na monitorovacej ceste počas zdieľania pri večeri. „Sme tu 17-členná skupina z Lattakie. Cvičievame jogu. Včera som počas svätej omše začala plakať a plakala celý deň, nevediac prečo. Dnes už to viem, dotkol sa ma Pán,“ hovorí moslimka pri našom stole. „Vďaka vašim darom zo Zbierky na pomoc prenasledovaným kresťanom a utečencom na kláštore vymenia vyše 100 okien a dverí, aby mohli privítať viac hostí na duchovných pobytoch. Ako vidíte, má to zmysel,“ napísal na sociálnej siei tím Slovenskej katolíckej charity.

Do kláštora tiež Slováci priniesli vzácny dar – Sväté písmo po slovensky. Venovanie napísal bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Miestnym mníchom tak pomôžu v ich vízii zhromaždiť na jednom mieste biblie vo všetkých jazykoch sveta. Tento kláštor už v minulosti navštívil aj košický eparcha Mons. Cyril Vasiľ. „Druhý výtlačok sme venovali biskupovi v Homse, Julianovi Yacoub Mouradovi, ktorý sa stal biskupom len v marci a bol tiež súčasťou tejto kláštornej komunity,“ píše tím charity na Facebooku. Sledovať ich cestu je možné na profile Charita vo svete.

Zdroj: TK KBS / Charita vo svete / Facebook