Mních s kamerou

Predstavujeme vám prvého slovenského vlogera z rodu zasvätených. Mních s kamerou  je prvý slovenský zasvätený vloger Michal Mária Kukuča OSB, (benediktín).

„Ďalší slide môže byť ten váš J“ – ako málo stačilo, aby sa mladý mních s rozhľadom a technickými zručnosťami pustil do niečoho nového. Jeho reakcia: „Asi by som to mal vyskúšať!“ spustila prvý slovenský YouTube kanál kde vloguje zasvätený. Mních s kamerou.

Brat Michal Mária Kukuča bol jedným zo školiteľov mediálnych školení ON LINE 1-3. Učil zasvätených robiť webové stránky. Na septembrovom ON LINE 3 dozrelo rozhodnutie pustiť sa do vlogovania. S tvorbou videí však nezačal koncom minulého roka, už má za sebou viac videí dokumentárneho charakteru. Spontánnosť a jednoduchosť formátu a autentickosť, ktoré vlog využíva však pritiahli jeho pozornosť. Posolstvo Benedikta XVI. o sociálnych sieťach tiež zohralo významnú úlohu v jeho rozhodnutí ísť na YouTube, tam, kde sa v súčasnosti „žije“ a kde zatiaľ slovenskí zasvätení neboli.

Svoj prvý vlog začal slovami: „Mních s kamerou, kto to kedy videl?“ Po štyroch mesiacoch „skúšania“ má k dnešnému dňu na kanáli 24 videí s rôznymi témami od návštevy holičstva, mníšskej cely a histórie nosenia habitu, varenia v kláštornej kuchyni cez dlhšie o jeho ceste povolania až po videá o tom, koľkokrát do dňa môže ísť človek na sväté prijímanie alebo či hovorí cez kňaza Boh.

Po troch mesiacoch hodnotil, čo bolo pozitívne a čo negatívne na tejto jeho skúsenosti:

Pozitívna skúsenosť:

  • vďaka tomuto kanálu našiel nových priateľov,
  • vie o konkrétnych ľuďoch, ktorým pomohol,
  • tento kanál pomohol konkrétne aj jemu. Vystúpiť z komfortnej zóny, prehodnotiť mnohé veci, na ktoré si zvykol.

Negatívne skúsenosti:

  • negatívna kritika od bratov (to, čo robí, je pre niektorých tŕňom v oku. Aj vďaka generačným rozdielom, rozdielom v chápaní zasväteného života a misie, ktorú by mali robiť). Treba povedať, že väčšina ľudí na Slovensku nerozumie, čo to vlogy sú.
  • robenie videí zaberá veľké množstvo času (robí to v čase osobného voľna, nie vo svojom pracovnom čase. A toho voľna nie je veľa.). Čiže na kanáli sú aj mnohé veci s ktorými nie je úplne spokojný.

Cieľom vlogovania nie je hnať sa za digitálnymi úspechmi, to nie je cesta, ktorou by zasvätení mali ísť. V prvom rade patríme Bohu a všetko ostatné ide až potom, vrátane YouTube. Jeho odkaz pre zasvätených? Ak si zasvätený a chceš spustiť svoj kanál, chcem ťa povzbudiť, skús to!

Mnícha s kamerou nájdete na jeho YouTube kanáli. Aby ste o jeho videá neprišli, odporúčame prihlásiť sa na odber.
Sledujte ho na Instagrame: https://www.instagram.com/djaeris
Facebook: https://www.facebook.com/michal.kukuca

Slovník:
YouTuber – osoba, ktorá na internetový server nahráva videá a zároveň sleduje videá ostatných.
Vlog
– video + blog. Je to forma blogu, ktorá ako médium využíva video. Podstatou niekoľkominútových videí je deliť sa s ľuďmi ako vyzerá život vlogera (forma sebavyjadrenia). Videá nakrúcajú vo svojom prirodzenom prostredí
Vloger
– hlavný aktér, autor videa (hovoriaca hlava).
Technika potrebná k vytvoreniu vlogu
– výroba videa má minimálne náklady a môže mať enormný dosah. Stačí mobil, fotoaparát, program na strihanie. Kamera nie je podmienkou.

sr. Františka Čačková, školská františkánka