Na Slovensku vznikol ďalší rehoľný podcast

Podcasty sú zvukové záznamy, ktoré autor dáva na internet. Zmyslom podcastu je počúvanie zvukového záznamu vtedy, kedy to poslucháčovi najviac vyhovuje. Zväčša ide o pravidelné relácie a preto má zmysel prihlásiť sa na ich odber a nadstaviť si sťahovanie vybraných záznamov.

Je to pomerne mladá technológia, ktorá začína vznikať v roku 2000, ale oficiálne pomenovanie podcast dostala až v roku 2004. Prvý slovenský podcast vzniká v roku 2005.

Slovenskí rehoľníci si uvedomujú, že je potrebné využiť ľahkú prístupnosť podcastov, dlhé cestovanie, príjemne strávený čas pri jedle.

Aj preto vzniká na Slovensku ďalší rehoľný podcast, tentokrát z dielne pátrov augustiniánov.

Dnes vyšiel prvý zvukový záznam a preto sme sa pátra Juraja Pigulu opýtali ako sa rodil nápad s podcastom.

“Pred pár rokmi (asi 2016) na Leadership Conference v Londýne som stretol protestanských pastorov z USA, ktorí veľmi úspešne a programovo rozbehli podcasty o vedení ľudí, denné čítanie Biblie a ďalšie evanjelizačné témy. Sám som ich istý čas počúval. A vtedy mi to zišlo na um, či by to nemohol byť dobrý nástroj aj pre našich ľudí. Realizácia prichádza až teraz, ale premýšľam o tom už dlho…”

Ďalej nám páter Juraj prezradil, že podcast bude na dennej báze, aby si ho mohli ľudia vypočuť cestou do práce. Každý deň bude hlas patriť niekomu inému, a tak je možnosť vybrať si svoj obľúbený deň, či svojho obľúbeného moderátora. Zastúpení budú kňazi, ale i laici formovaní v augustiniánskej spiritualite. K tomu raz do týždňa pribudne aj jedno video.

Na odber podcastov sa môžete prihlásiť aj TU.

Augustiniáni na Slovensku pôsobia od roku 1995 v kláštore v Košiciach. Spravujú kostol zasvätený sv. Rite. Komunita má štyroch členov. Niekoľko ďalších Slovákov pôsobí v zahraničí.

Od roku júla 2018 vychádzajú podcasty aj Redemptoristom a od mája 2020 aj Dominikánom.

Hermana Matláková, SMVS