Najrýchlejšia sestra Západu bude blahorečená

Arcidiecéza Santa Fe si želá, aby sestra Blandina Segale, najrýchlejšia sestra Západu, ktorá v osemdesiatych rokoch 19. storočia nebojácne vzdorovala banditom a otvorila na novej americkej hranici nemocnice a školy, bola čo najrýchlejšie povýšená na oltár.
Arcibiskup Michael Sheehan oznámil, že dostal správu z Vatikánu o otvorení procesu blahorečenia sestry Blandiny, ktorej história má na západe USA príchuť mýtu.
Sestra Blandína je z Kongregácie sestier lásky v Cincinnati, zástankyňa hispáncov a amerických Indiánov. Je zakladateľkou mnohých škôl a nemocníc, ale práve jej dobrodružstvá s banditami Divokého západu pritiahli pozornosť vtedajšej spoločnosti.
Misionárka z Colorada, v banskom centre pri hraniciach, kde sa odjakživa bojovalo proti praktike lynčovania, sa usilovala o celkovú spravodlivosť v regióne, a tak mala časté kontakty s banditami a snažila sa vždy poukázať na aspekty ľudskosti.
Keď sa dozvedela, že niektorý z členov bandy bol ťažko ranený a ponechaný len tak, aby zomrel v nejakej chatrči, išla za ním a povedala mu trochu tvrdo: „Vidím, že s tvojou tvrdou hlavou, ktorú máš, ťa nedokázali zabiť, hoci ťa po nej udreli.“ Potom ho začala ošetrovať a zachránila ho.

(zdroj a foto: www.vidimusdominum.org)

-sc-