P. Damián de Montes chce spievať na SDM v Krakove 2016

V týchto dňoch sa koná Európske stretnutie mladých v Avile pri príležitosti 500. výročia narodenia sv. Terézie z Avily. Každý účastník má možnosť spoznať jej život, spiritualitu, kláštory, ktoré založila, prejsť sa po historických hradbách, ako aj hľadať spôsoby, ako denne žiť jej spiritualitu v dnešnej dobe. Po dni plnom rôznych aktivít a horúčave, ktorá je v Avile, najvyššie položenom meste regiónu Castile-Leon (1 131 m n. m.), žiadny zo 6 000 mladých ľudí nemyslí na odpočinok. Je čas na koncert. Každý deň o 22.00 hod. vystupujú známi speváci. Piatkový koncert bol však výnimočný. Vystúpil mladý páter Damián Montes, redemptorista. Prečo taká veľká popularita?

Objavil sa nečakane na jar tohto roku v populárnom televíznom programe „La Voz“. Možno, že v iných krajinách by to bolo normálnejšie (napr. rehoľná sestra v Taliansku), ale nie v Španielsku. Kňaz či rehoľná sestra v oficiálnych médiách sa všeobecne pokladá za karikatúru nevkusu. A zrazu na obrazovkách vidíme mladého kňaza, ktorý nielenže má dobrý hlas a pekne spieva, ale ešte otvorene hovorí o svojom povolaní, viere, misijnej práci, usmieva sa, je inteligentný, vtipný a veľmi jednoduchý. Získal si publikum a tiež členov poroty, medzi ktorými je známy spevák Alejandro Sainz. Hoci program nevyhral, ale prišiel skoro do konca, a čo je najdôležitejšie, zanechal pozitívny obraz.
V piatok večer mladí čakali len na Damiána. Nesklamal. Medzi piesňami hovoril o Kristovi, o povolaní, o obetovaní života pre druhého človeka. Červené srdiečko, ktoré mal pripnuté už v programe „La Voz“, bolo vidieť už z diaľky a potvrdzovalo jeho slová. 6 000 účastníkov Európskeho stretnutia mladých a mnohí obyvatelia Avily počúvali a bavili sa až do jednej hodiny v noci.
Damián hovorí, že jeho hlas chce vyjadriť „niečo viac než hudbu, ktorú môžeme počúvať v rádiu, niečo hlbšie“. Misie považoval vždy za prioritu. „Avšak tento nový spôsob evanjelizácie cez hudbu môže byť považovaný za misie samé osebe. Nielen ako môj výmysel, ale ako niečo väčšie, spoločenstva, ako projekt Cirkvi.“ Misionár redemptorista hovorí, že pre jeho spoločenstvo je sv. Terézia „učiteľka“ a červená sa, keď niekto porovnáva jeho misionárskeho ducha s duchom španielskej svätice. „Je to pekná pochvala, ale nezaslúžená,“ hovorí s úsmevom.
Účasť v programe „La Voz“ považuje za pozitívnu skúsenosť. V hudobnom svete ho veľmi dobre hodnotia. Okrem toho tiež prináša ovocie v evanjelizačnej činnosti. „Nikdy som sa necítil odsudzovaný či kritizovaný. Som príjemne zaskočený prijatím, s ktorým som sa stretol všade.“ Damián si získal srdcia nielen tisícov fanúšikov, ale tiež ten či onen „coach“ z programu „La Voz“ mu povedal, že účasť na jeho omši by bola pre neho veľkou radosťou. Treba priznať, že nedeľná sv. omša vo svätyni Matky ustavičnej pomoci v Madride, ktorú zvyčajne slúži Damián, je plná ľudí, najmä mladých, často prichádzajúcich zo vzdialených častí hlavného mesta.
A po čom túži? „Chcel by som zaspievať pápežovi Františkovi počas Svetových dní mládeže v Krakove.“ Pápežovi Benediktovi XVI. zaspieval dojemnú „saete“ na krížovej ceste počas Svetových dní mládeže v Madride. „Bol by to istotne nezabudnuteľný zážitok,“ hovorí Damián Montes.

P. Marek Raczkiewicz CSsR, Madrid
Preklad: redemptoristi Bratislava