Pápež František sa stretol s filipínskymi jezuitmi

Pri svojej apoštolskej ceste na Srí Lanku a Filipíny sa pápež František stretol s filipínskymi jezuitmi. Stalo sa tak počas druhého dňa jeho pobytu na Filipínach, v piatok 16. januára večer v sídle apoštolskej nunciatúry v Manile. Hlavnými témami takmer hodinového stretnutia rímskeho biskupa s približne 40 jezuitmi boli povolanie, láska ku Kristovi a mladí ľudia.
P. Jose Ramon Jett Villarin SJ, rektor jezuitskej univerzity Ateneo de Manila, opísal toto stretnutie ako veľmi neformálne a jezuitské. Spolu s ním sa stretnutia zúčastnil aj jeho predchodca vo vedení univerzity P. Bienvenido Nebres SJ, provinciál filipínskych jezuitov Antonio Moreno SJ a ďalší jezuiti, ktorí pricestov na stretnutie z rôznych jezuitských univerzít, stredných škôl, seminárov a formačných centier a iných jezuitských diel po celých Filipínach. Po návšteve jedného z detských útulkov išlo o druhú improvizovanú udalosť pápežovej návštevy v Manile.
Stretnutie v rodinnom duchu
„Na Srí Lanke vás privítalo štyridsať slonov a tu zasa štyridsať jezuitov,“ žartovne privítal pápeža Františka predstavený filipínskych jezuitov páter Moreno a pripomenul tak uvítanie pápeža na Srí Lanke. „Tie slony však boli lepšie oblečené,“ žartovne odpovedal pápež, čím vyvolal salvu smiechu. „Je vás tu štyridsať jezuitov, to znamená štyridsať chorôb!“ pokračoval vo vtipkovaní pápež František.
„Bolo to jednoduché stretnutie v rodinnom duchu,“ povedal P. Villarin. „Hovorili sme o povolaní, láske ku Kristovi, modlitbe, poslaní, mládeži, službe ľuďom žijúcim na periférii a migrantom, a o mnohých iných témach.“ Na otázku, čo sa ich najviac dotklo z pápežových slov filipínskym jezuitom, páter Villarin odpovedal: „Keď sa Kristus pozerá na chudobných, pozerá sa na seba.“
Buďte trpezliví
Na otázku, aké dojmy v ňom vzbudzujú Filipínci, pápež František uviedol, že je v tejto zemi iba dva dni. Viac sa však rozhovoril o svojich skúsenostiach s Filipíncami v Argentíne a v Ríme, s tými, ktorí pracujú na vrátnici a v kúrii, a opísal ich ako ľudí, ktorí majú svoju dôstojnosť. Tiež uviedol, že si všimol, že Filipínci hovoria veľmi zvláštnym spôsobom nielen o svojich rodičoch, ale tiež o svojich starých rodičoch.
Aké posolstvo by pápež odkázal jezuitským misionárom v Číne? „Jednoducho buďte trpezliví.“ Zdôraznil, že je potrebné, aby sa jezuitské diela zamerali na ľudí žijúcich na okraji spoločnosti a na perifériách, pretože tam sa môžu stretnúť s trpiacim Kristom.
(Zdroj: www.jesuit.cz)

-sc-