Pod Athletica Vaticana budú bežať aj zasvätení

Vôbec prvé vatikánske športové združenie s názvom Athletica Vaticana sa od nového roka môže zúčastňovať na talianskych i medzinárodných športových podujatiach. V septembri podpísaná bilaterálna dohoda s Talianskym národným olympijským výborom pričlenila združenie vatikánskych bežcov k Talianskej federácii ľahkej atletiky.

Športový klub Athletica Vaticana združuje najmä bežcov, ktorí sa športu venujú ako koníčku. Sú medzi nimi ľudia zamestnaní na rozličných úsekoch Vatikánu, muži i ženy, laici, kňazi, rehoľné sestry a iné zasvätené osoby. Najmladším v tíme je 19-ročný člen Švajčiarskej gardy, najstarším je 62-ročný profesor, zamestnaný v Apoštolskej bibliotéke. Čestnými členmi klubu sú aj dvaja z migrantov prichýlených vo Vatikáne.

Činnosť združenia Athletica Vaticana oficiálne predstavili verejnosti vo štvrtok 10. januára v Tlačovom stredisku Svätej stolice. Predseda Pápežskej rady pre kultúru kardinál Gianfranco Ravasi vyzdvihol v tejto súvislosti hodnotu nezištnosti pri praktizovaní športu.

Podsekretár Pápežskej rady pre kultúru Mons. Melchor José Sánchez de Toca y Alameda, ktorý je predsedom združenia Athletica Vaticana a v rámci dikastéria zodpovedá za oddelenie „šport a kultúra“ vysvetlil, že nejde o prvé športové združenie vo Vatikáne. Už nejaký čas existuje futbalová reprezentácia vatikánskych zamestnancov a tiež St. Peter Cricket Club. Athletica Vaticana je však prvým združením sídliacim vo Vatikáne, ktoré má aj zahraničné uznanie.

Mons. Sánchez de Toca oznámil aj pripravovanú dohodu  klubu Athletica Vaticana s Talianskym paraolympijským výborom. Na štvrtkovej prezentácii vo Vatikáne sa zúčastnili aj predseda Talianskeho národného olympijského výboru Giovanni Malagó a predseda Talianskeho paraolympijského výboru Luca Pancalli.

Prvou oficiálnou súťažou, na ktorej vyštartovali členovia vatikánskeho bežeckého klubu bol 20. ročník behu Corsa di Miguel v nedeľu 20. januára v Ríme.

Zdroj: VaticanNews, jb
Foto: Maurizio Brambatti/EPA (Na fotografii sestra Marie-Theo Manaudpose)