Posledný vrchol

Posledný vrchol je nevšedný dokumentárny film o španielskom kňazovi Pablovi. Film stojí za to a musíte ho vidieť! Neviem či som videl pôsobivejší príbeh kňaza vyrozprávaný tak pútavo, že si pýta zmenu všeobecne skeptického pohľadu na kňazov a kňazstvo.

„Už nepatrím sebe“. To sú slová hlavného hrdinu kňaza Pabla Domínguez po vysviacke na kňaza. V dokumente Posledný vrchol ich opakuje ako silnú spomienku na kňazstvo syna, jeho otec. „Už nepatrím sebe, patrím Bohu“, tieto slová sa stali skutočnosťou v živote Pabla, ktorý sa rozdal ako chlieb všetkým ľuďom navôkol.

Pablo, filozof a teológ (dekan teologickej fakulty), ktorý miloval Boha, ľudí a hory, tragicky zahynul vo svojich 42 rokoch pri zostupe hory Moncayo, posledného vrcholu Španielska s výškou nad 2000 metrov, ktorý túžil zdolať. Pre mnoho ľudí sa táto smutná udalosť stala momentom, kedy Pablo naplno ožil v ich srdciach. Dokument plný radosti a nádeje je vyrozprávaný so smiechom i slzami jeho rodinou, priateľmi, kolegami a študentmi.

Pablov príbeh je podávaný aj s istou dávkou irónie, ktorá provokuje a jedinou slabinou filmu je, že sa o Pablovi nedozvieme ani jednu zlú vlastnosť. To je možno škoda, ale aj tak to nebráni, aby sme sa do tohto mladého kňaza zamilovali! Určite to mohol byť aj zámer režiséra, lebo všeobecne sa o kňazoch hovorí len zle!

Film získal cenu Bravo, ktorú udeľuje Konferencia biskupov Španielska a ocenenie Združenia filmových scenáristov Španielska za najlepší dokumentárny film.

Na stránke http://www.itafilm.sk/film/posledny-vrchol si môžete pozrieť, kde všade ho premietajú na Slovensku.

Ďalšie informácie o filme nájdete aj na http://poslednivrchol.cz/

-jp- (zdroj www.itafilm.sk)