Saleziáni ponúkajú nádej mladým v utečeneckom tábore Kakuma

Podľa správ Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov prijal utečenecký tábor Kakuma v Keni do konca mája 155 477 utečencov, pochádzajúcich z 20 rozličných krajín. V tomto tábore pracujú saleziáni a deň čo deň čelia narastajúcim ťažkostiam.
Tábor ponúka utečencom bezpečné miesto, ubytovanie, lekársku pomoc, pitnú vodu a hygienu. Mladí ľudia, ktorí tam žijú, patria medzi najzraniteľnejších na svete a mnohí z nich prežili traumy a násilie a nachádzajú sa v utečeneckých táboroch s minimálnou možnosťou ich vzdelávania.
Saleziáni v Kakume riadia Farnosť Svätého kríža a vzdelávacie centrum Don Bosco, kde 1044 mladých mužov a žien dostáva ľudskú a odbornú formáciu. „Naše centrum je jediné, ktoré poskytuje technické vzdelanie,“ vysvetlil don Luca Mulayinkal, direktor saleziánskeho diela. „Na konci štúdia dostanú absolventi certifikát vlády, ktorý ma pre utečencov veľkú hodnotu.“
Vidiac narastajúci nával utečencov v tábore, predovšetkým z Južného Sudánu, a potrebu technického vzdelania saleziánski misionári zápasia s tým, aby vyhoveli požiadavkám všetkých. Cieľom je otvoriť ešte jedno školiace centrum, ktoré bolo zatvorené v roku 2008, keď sa mnohí utečenci mohli vrátiť do svojich domovov.
V roku 2011 sa počet utečencov zvýšil a tým sa začala zaťažkávacia skúška pre pripravované programy. Dnes mnohí študenti musia vstávať skoro ráno a prejsť niekoľko kilometrov, aby mohli prísť do centra. Mnohí čakajú, kým sa uvoľní miesto.
Aktuálne saleziáni pracujú na programe Helping Children to be Children, kde cez hry, piesne, vyučovanie pod holým nebom i kurzy angličtiny zlepšia život 3000 deťom. Momentálne je program vedený dobrovoľníkmi a nemá stabilné finančné zabezpečenie, no ak sa podarí získať fondy, program sa bude zaoberať aj možnosťou poskytnúť jedlo študentom a ich rodinám.
„Potrebujeme rozšíriť naše služby, aby sme uspokojili rastúci dopyt po ubytovaní, výžive, vzdelaní, sociálnej podpore a infraštruktúre pre naše programy,“ pokračoval vo vysvetľovaní don Mulayikal. „Aktuálne je na programe aj výstavba novej kaplnky, ktorá bude v poradí šiestou v saleziánskej misii v Kakuma s možnosťou ponúknuť utečencom priestor pre modlitbu.“

(Zdroj: www.infoans.org)

-sc-