Prelomové zmeny v Chemin – Neuf: zakladateľ komunity odstúpil

Chemin-Neuf, jednu z najvýznamnejších katolíckych charizmatických komunít, čaká historický prelom. Jej zakladateľ, 67-ročný o. Laurent Fabre, po 43 rokoch odstúpil z jej vedenia. Vo Francúzsku sa 8. augusta začala generálna kapitula, ktorá vyberie nového predstaveného.

Komunita bola založená v roku 1973. Dnes ma 1 800 členov, z toho 700 manželských párov a 340 zasvätených osôb. Zastúpená je v 30 krajinách sveta. Od roku 2009 je uznaná ako inštitút pápežského práva. Vyznačuje sa ignaciánskou spiritualitou, ktorú jej dal do vienku jej zakladateľ, jezuita o. Fabre, a praktickým ekumenizmom. Jej členovia skladajú štvrtý sľub – zasvätiť život zjednoteniu kresťanov.
Ako povedal pre La Croix zakladateľ komunity, kríza povolania sa Chemin-Neuf nedotkla a komunita sa stále rozvíja. Každý rok 20 až 25 mladých členov zahajuje noviciát k zasvätenému životu. 15. augusta začína pre Chemin-Neuf tiež novú úlohu. Preberá totiž opátstvo Tibhrine v Alžírsku, kde bolo pred 20 rokmi zavraždených sedem trapistov.

Na otázku posolstva pred odchodom z vedenia komunity o. Fabre poukázal na význam ignaciánskej spirituality a vyjadril presvedčenie, že pravým zakladateľom tohto diela je sv. Ignác. Ako dodal, sám sa riadil tým, čo o zakladateľovi jezuitov napísal jeho osobný sekretár: „Kráčajúc po ceste, ktorú nepoznal, nepredbiehal Ducha Svätého, ale nechával sa ním viesť.“

Zdroj: RV.CZ

ilustračné foto: www.flickr.com