Sestra Doris a produkcia piva v kláštore

Opátstvo v bavorskom Mallersdorfe, ktoré je bývalým benediktínskym kláštorom a teraz v ňom pôsobia františkánske sestry Svätej rodiny, produkuje vlastné pivo od 12. storočia a iba sestra Doris pokračuje v tradícii výroby piva.

Tradícia varenia piva vznikla v kláštoroch už v stredoveku. Dôvod? Prichádzali k nim zástupy pútnikov, ktorí okrem iného potrebovali po dlhej ceste uhasiť si smäd. A keďže voda z potokov a studní bola v tom čase často kontaminovaná, pivo bolo oveľa zdravšou alternatívou. V 6. storočí mohlo byť súčasťou jedla dieťaťa, dojčiacich matiek, chorých a starších ľudí. Keď pivo od nápoja vyrábaného doma (väčšinou matkou rodiny) prešlo k veľkovýrobe, začalo sa vo veľkom vyrábať najprv v kláštoroch. Tento osviežujúci nápoj bol ponúkaný nielen mníchom a mníškam v kláštoroch, ale aj pútnikom a hosťom kláštora, ako aj obyvateľom blízkych dedín.

 

Sestra Doris Engelhard sa naučila vyrábať pivo v roku 1969 od inej sestry, ktorej bola zverená výroba piva v roku 1931. Sestra Doris prevzala túto službu a pokračuje v tradícii kláštora.

Sestra Doris prišla do Mallersdorfu ako študentka do školy zriadenej opátstvom. Jej matka bola vážne chorá, a tak sa jej ujali sestry. Doris sa po čase rozhodla vstúpiť do kláštora a byť jednou z nich. Po obliečke v roku 1969 zložila svoje prvé rehoľné sľuby. Keďže každá sestra mala v kláštore nejakú úlohu a  ju už sestra expertka na pivo „zasvätila“ do jeho výroby, bola jej zverená táto služba. Ročne vyprodukuje 300.000 litrov piva.

doris 3

 

V rozhovore s The Atlantic sestra Doris povedala, že opátstvo má 490 sestier. Niektoré z nich sú učiteľky, pracujú v detských domovoch, v škôlkach, niektoré slúžia ako kuchárky, pekárky a ďalšie sa starajú o hospodárstvo. Robia si všetko samé, na základe pravidiel svätého Benedikta, ktorý hovorí, že kláštory majú byť sebestačné. „Mám veľmi rada svoju prácu, tú vôňu, keď sa varí pivo. Teší ma, keď môžem pracovať s jačmeňom, kvasnicami a najmä s ľuďmi, ktorí majú radi pivo. Pivo je v skutočnosti najčistejšie zo všetkých alkoholických nápojov a je to naozaj veľmi zdravý nápoj, ak ho budete piť striedmo.“

Podľa zahraničných zdrojov spracovala Monika Skalová

foto: es.aleteia.org/