Po viac než štyroch rokoch a ôsmich mesiacoch sa verejným zasadnutím arcibiskupského tribunálu v kostole sv. Vincenta de Paul v bratislavskom Ružinove skončila fáza prvého stupňa blahorečenia Jána Havlíka. Ján Havlík bol bohoslovec Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul, umučený komunistickým režimom. Rodák z Vlčkovian, dnes súčasti obce Dubovce pri Skalici, zomrel v roku 1965 vo veku 37 rokov na následky dlhoročného nespravodlivého väznenia za náboženskú činnosť.
Po zapečatení dokumentov voskom a pečaťou Arcibiskupského úradu v Bratislave sa dokumenty obsahujúce svedectvá, historické správy či lekárske posudky v najbližších dňoch dopravia do Vatikánu – do rúk Kongregácie pre kauzy svätých. O ich sprievod sa postará P. Emil Hoffmann, CM, sekretár Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul, ktorý zložil prísahu do rúk bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského.
Na verejnom zasadnutí sa zúčastnilo okrem členov tribunálu aj množstvo kňazov – bratov a sestier vincentínskej rodiny. Prítomní boli napríklad biskupský delegát Milan Čaniga, promótor spravodlivosti Peter Slepčan, predseda historickej komisie Róbert Letz, členovia historickej komisie (Pavol Jakubčin, Marián Babirát, Katarína Sedláková), prekladatelia v kauze Enzo Passerini a Rosangela Libertini, vicepostulátorka procesu a popularizátorka života Jána Havlíka Helena Sláviková.
Na slávnosti nechýbal provinciál Slovenskej provincie Misijnej spoločnosti sv. Vincenta P. Jaroslav Jaššo, CM, notárka procesu Mária Zimanová, lekárka Katarína Sedláková, zástupcovia z obce Dubovce – starostka Dana Dorotea Mikulová a vicestarostka Katarína Ondrušová, starosta mestskej časti Ružinov Dušan Pekár a ďalší hostia. Prítomná bola aj rodná sestra Jána Havlíka Mária Tokošová.
Ján Havlík patril medzi tých, ktorí keď narazili na odpor proti Bohu, zostali pevní,“ povedal v príhovore bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. „Keď na neho niekto zaútočil kvôli Ježišovi Kristovi, zostal pevný,“ zdôraznil arcibiskup a dodal: „Jeho život bol zásadným spôsobom skrátený ohrozovaním zdravia počas obdobia, keď bol vo väzení. Zostal však verný Bohu a Cirkvi až do posledného dychu svojho života.“
Dokumenty procesu obsahujú vyše 2 500 strán, sú vyhotovené v slovenčine a taliančine. Pre ich overenie bolo potrebných celkovo 5 500 pečiatok a viac ako 3000 podpisov notárky.
Viacčlenná delegácia odovzdala 27. februára o 9,00 hod. na Kongregácii pre kauzy svätých spisy skúmania v procese blahorečenia Božieho služobníka Jána Havlíka. V delegácii boli prítomní P. Giussepe Guerra, CM, generálny postulátor; vicepostulátor procesu P. Emil Hoffmann; Jozef Bartkoviak, SJ zo slovenskej sekcie vatikánskeho rozhlasu; Dana Dorothea Mikulová, starostka obce Dubovce a vicestarostka Katarína Ondrušová a jej manžel Jiří.
Zdroj:tkkbs.sk
-msk-